Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Prokuratorzy zajrzą do kont firmowych

Czy prokuratorzy zajrzą do naszych firmowych rachunków? Trwają prace nad przygotowanym przez Radę Ministrów projektem nowelizacji prawa bankowego. Nowe regulacje zawierają między innymi kontrowersyjne zapisy, które w określonych sytuacjach zwalniają banki z obowiązku zachowania tajemnicy chroniącej konta firmowe – pisze „Gazeta prawna”.


„Dzięki zmianom prokuratura i sądy mają w przyszłości uniknąć trudności w zakresie możliwości dowodowego wykorzystania informacji związanych z obrotem środkami finansowymi na rachunkach przedsiębiorców. Chodzi o sytuacje, w których w trakcie prowadzonego postępowania konkretnym osobom nie przedstawiono jeszcze zarzutu popełnienia przestępstwa.” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

Poznaj ciekawe historie milionerów

Projekt przewiduje, że prokuratura i sądy będą miały wgląd do kont firmowych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Bank będzie musiał na ich żądanie udzielić informacji stanowiącej tajemnicę bankową, gdy będą one potrzebne w związku z postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w wyniku działań przedsiębiorcy.

Przeczytaj o pomysłach na biznes

Planowane regulacje budzą wiele emocji zarówno wśród przedsiębiorców jak i Związek Banków Polskich. Instytucja obawia się, że prokuratorzy będą nadużywali przysługujących im uprawnień.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Prokuratorzy łatwiej dotrą do firmowych rachunków”, autorstwa Adama Makosza

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.