Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Prywatne ubezpieczenia emerytalne cz. II

Prezentujemy drugą część raportu o prywatnych ubezpieczeniach emerytalnych, stanowiącą próbę omówienia spraw dotyczących zabezpieczeń, jakie powinny znajdować się w polisach, czy też wpływu relacji małżonków na OFE.

Jak wygląda sprawa zabezpieczeń w polisie?

Na emeryturę można oszczędzać w ramach ubezpieczenia na życie. Polisy takie łączą w sobie funkcje ochronne i oszczędnościowe: jedna część składki to ubezpieczenie na życie, druga – gromadzona na indywidualnym koncie – jest lokowana najczęściej w funduszach inwestycyjnych. Na rynku pojawiły się produkty, które ograniczyły część ochronną do minimum, większość składki przeznaczając na inwestycje. Co więcej – podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym można wybrać fundusz, w którego jednostki będą inwestowane nasze składki – od stabilnych, czyli mniej ryzykownych, po bardziej agresywne. Ciekawą propozycją są również ubezpieczenia na życie i dożycie. Ich plusem są świadczenia wypłacane po osiągnięciu wieku określonego w umowie. Minusem jest wysoki udział części ochronnej, a także lokowanie większości środków części inwestycyjnej w mniej dochodowe obligacje.

Co trzeba wiedzieć o programach pracowniczych

Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) zakładają pracodawcy. Pieniądze gromadzone w PPE są inwestowane przez instytucję finansową (np. w fundusz inwestycyjny). Składkę płaci obowiązkowo pracodawca. Jest to składka podstawowa. Jej wysokość określona jest wartościowo lub procentowo, nie może być jednak wyższa niż 7 proc. wynagrodzenia pracownika uczestniczącego w programie. Drugi element PPE to dobrowolna składka dodatkowa płacona przez pracownika z pensji otrzymywanej od pracodawcy prowadzącego program. Wpłacanie składki podstawowej nie jest uzależnione od składki dodatkowej. Należy pamiętać, że pracownik nie może do PPE wpłacić gotówki w dowolnej wysokości, lecz tylko do określonego limitu. W 2005 r. wynosi on prawie 10,1 tys. zł. Środki zgromadzone w Pracowniczym Programie Emerytalnym są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) – nie tylko w przypadku ich wypłaty przez uczestnika programu, ale również jego spadkobierców.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.