Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Prywatny wynajem w Polsce, gdy pracuję na stałe zagranicą

Jestem rezydentem w Danii i legalnie pracuję na etacie w firmie duńskiej (zameldowany w Danii i w Polsce). Czy mogę prowadzić w Polsce wynajem pokoi (2 miesiące) na kartę podatkową? Jak ewentualnie się rozliczyć z fiskusem?

Nie, wynajmu pokoi nie można rozliczać kartą podatkową. Podatnik – nierezydent – może wybrać zasady ogólne opodatkowania (podatek 18,32% od dochodu, rozliczając koszty uzyskania), ewentualnie formę zryczałtowaną – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (8,5% od kwoty przychodu, bez rozliczania kosztów).

Nierezydent zobowiązany jest rozliczyć się w Polsce z przychodów osiągniętych na jej terytorium, w szczególności z przychodów z majątku tutaj położonego. Kwestie opodatkowania w Danii regulują zasady duńskiego prawa podatkowego, niemniej dopuszczalne jest, by umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ograniczała pobór podatku z tytułu najmu zarówno w Polsce, jak i w Danii.

Zgodnie z umową dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie. Oznacza to, że pobór podatku następować może zarówno w Polsce (kraj źródła), jak i w Danii (kraju rezydencji). Podwójne opodatkowanie w stosunkach z Danią unikane jest za pomocą zasady proporcjonalnego odliczenia. Mianowicie:

  • jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Danii osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji może być opodatkowany w Polsce, wówczas Dania zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego danej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Polsce;
  • jednakże takie odliczenie w żadnym razie nie może przekroczyć tej części podatku dochodowego, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód, jaki może być opodatkowany w Polsce;
  • jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Danii osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, wówczas Dania może włączyć ten dochód lub majątek do podstawy opodatkowania, jednakże zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej części podatku od dochodu, która przypada na dochód posiadany w drugim Umawiającym się Państwie. 

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361),

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 6.12.2001 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 43, poz. 368).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.