Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przed decyzją EBC: stopy nie pójdą już w dół

2009-07-02 Bankier.pl

W czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zapewne pozostawi cenę pieniądza bez zmian na rekordowo niskim poziomie 1%. Postawy europejskich władz monetarnych zapewne nie zmieni pierwsza w historii Eurolandu deflacja, malejąca dynamika podaży pieniądza ani czarne prognozy dla europejskiej gospodarki.

Pytanie na dziś brzmi: jak długo zostanie utrzymana jednoprocentowa stawka w strefie euro? Niektórzy spekulują, że tak niska cena pieniądza zostanie utrzymana aż do końca 2010 roku, co ma być skutkiem ogromnych się problemów w sektorze bankowym. Niemniej jednak rynkowy konsensus zakłada, że następna zmiana stóp będzie oznaczała ich podwyżkę.

Aby zwiększyć akcję kredytową EBC zdecydował się na bezpośredni zastrzyk gotówki: w czerwcu pożyczył bankom komercyjnym 442 mld euro na 12 miesięcy przy oprocentowaniu 1%. W tym miesiącu rozpocznie się skup obligacji zabezpieczonych aktywami za 60 mld $, co uwolni dodatkowe środki na udzielanie kredytów.

Jednakże statystyki EBC pokazują, że z kredytem w Europie wcale nie jest tak źle. W maju dynamika podaży pieniądza M3 co prawda wyraźnie zwolniła (z 4,9% do 3,7%), ale pomimo szalejącego kryzysu finansowego wciąż jest dodatnia. Dane te pokazują też klasyczny efekt wypierania: podczas gdy wartość kredytów dla sektora prywatnego wzrosła tylko o 1,8% r/r, to zobowiązania wobec rządów odnotowały dynamikę rzędu 88,3%. Aż o 13,1% wzrosła też ilość gotówki w obiegu, co w następnych miesiącach może stanowić znakomitą pożywkę dla inflacji.

Tymczasem w czerwcu wskaźnik HICP dla strefy euro po raz pierwszy w historii spadł poniżej zera i wyniósł –0,1% r/r. Jednakże ekonomiści zdają sobie sprawę z faktu, że deflacja w Eurolandzie jest przejściowa i wynika tylko i wyłącznie z niższych cen ropy. Ten efekt bazy skończy się już jesienią i wówczas mierniki inflacji najprawdopodobniej powrócą na dodatnie terytorium. Zwłaszcza że bazowy wskaźnik cen konsumpcyjnych utrzymuje się na poziomie 1,5%, pozostając w zasięgu celu inflacyjnego EBC („blisko ale poniżej 2%).

Europejski Bank Centralny jako jedyny z dużych banków centralnych nie ściął głównej stopy procentowej praktycznie do zera oraz nie rozpoczął skupu obligacji skarbowych. W tym samym czasie druk pustego pieniądza idzie pełną parą w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Japonii.

Krzysztof Kolany

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.