Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorca otrzymuje z ZUS 1350 zł emerytury „na rękę”

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne to jedna z głównych barier wskazywana przez osoby myślące o własnym biznesie. Od nowego roku zobowiązania przedsiębiorców wobec ZUS ponownie wzrosną. Mimo rosnących składek osoba prowadząca działalność nie może liczyć na wysoką emeryturę. Przedsiębiorcy otrzymują niższe świadczenia m.in. od nauczycieli i kolejarzy.

Kilka dni temu informowaliśmy, że w roku 2016 suma składek na ZUS(razem ze składką zdrowotną) pierwszy raz przekroczy 1100 zł.  To istotne obciążenie w firmowym budżecie każdego przedsiębiorcy nie przekłada się jednak na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia wysokość emerytury wypłacana osobie prowadzącej działalność gospodarczą wynosi 1657 zł brutto. To oznacza, że przedsiębiorca na emeryturze może liczyć na świadczenie „na rękę” w wysokości ok. 1350 zł netto. Kwoty te prezentują się jeszcze gorzej, gdy porównamy je ze średnimi emeryturami wyliczonymi przez GUS dla innych zawodów. Mniej mogą dziwić świadczenia górników sięgające 3900 zł (ok. 3200 zł netto), ale już fakt, że średnia emerytura kolejarza jest wyższa mocno zastanawia. Również nauczyciel otrzymuje znacząco wyższe świadczenie na emeryturze. 

opracowanie własne na podst. danych GUS za grudzień 2014

Osoby myślące o założeniu firmy, które jednocześnie oczekują bezpiecznej emerytury na starość muszą poważnie przemyśleć swoją decyzję. Własny biznes to samorealizacja, wolność i szansa na wyższe dochody. Na wysoką emeryturę jednak nie ma co liczyć. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat składki na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrosły o 23%. Średnia emerytura rośnie dużo wolniej.  

Tabela. Jak rosły składki na ZUS w ostatnich latach

– 5 powodów, dla których Polacy zakładają firmy w Wielkiej Brytanii

– Zakładam firmę i chcę płacić KRUS zamiast ZUS. Jak to zrobić?

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Magda 9 lut 2018 (10:26)

35 lat działalności i wyliczanie przez zus na dzień dzisiejszy 535zł emerytury .