Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorcy nie chronią skutecznie swoich znaków towarowych

22% zatrzymanych na granicy, nielegalnych towarów jest uwalnianych z powodu braku odpowiedniego działania ze strony uprawnionego przedsiębiorcy.

Wśród polskich przedsiębiorców wiedza dotycząca ochrony własności intelektualnej jest wciąż niewystarczająca. Z roku na rok rośnie liczba ujawnianych przez służby celne towarów naruszających prawa własności intelektualnej. Skuteczność polskich celników nie jest jednak w pełni wykorzystywana przez właścicieli znaków towarowych. Według danych Wydziału Ochrony Praw Własności Intelektualnej Ministerstwa Finansów aż 22% zatrzymanych w 2011 r. podczas kontroli na granicy, nielegalnych towarów jest uwalnianych z powodu braku odpowiedniego działania ze strony uprawnionego przedsiębiorcy.

Właściciel znaku towarowego, którego prawa zostały naruszone, dysponuje kilkoma możliwościami obrony. Przede wszystkim jednak musi dowiedzieć się, że jego produkt padł ofiarą fałszerstwa.

– Jednym z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów na uzyskanie informacji o handlu podróbkami danego towaru jest złożenie przez uprawnionego do znaku towarowego wniosku o tzw. „ochronę na granicy” – doradza Anna Hoffman-Flatow, radca prawny i rzecznik patentowy z kancelarii JWP.

Wniosek składa się go do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie. Nie podlega on opłatom urzędowym i jest skuteczny przez rok, z możliwością dalszego przedłużenia. Na jego podstawie podróbki są zatrzymywane na granicy a właściciel chronionych praw lub jego pełnomocnik jest o tym informowany przez służby celne. Przedsiębiorca ma 10 dni roboczych na zajęcie stanowiska w sprawie. Można ten termin raz przedłużyć o kolejne 10 dni.

Zdarza się również, że celnicy zatrzymują towar, pomimo iż wniosek o ochronę na granicy nie był składany. – Jeżeli, w ocenie organów celnych istnieje dostatecznie przypuszczenie, że doszło do importu podróbek, zawiadamiają o tym uprawnionego – mówi Hoffman-Flatow. – Właściciel praw ma wtedy 3 dni robocze na złożenie wniosku o ochronę na granicy, a następnie 10 kolejnych na zajęcie stanowiska w tej konkretnej sprawie.

Właściciel znaku, który otrzymuje zawiadomienie o zatrzymaniu podróbek swojego produktu, ma cztery możliwości: zastosowanie procedury uproszczonej, wszczęcie postępowania karnego, cywilnego lub nie podjęcie żadnych działań. W 2011 r. aż w 22% przypadkach zatrzymanie zakończyło się zwolnieniem towaru, ponieważ uprawniony nie wykonał żadnego kroku w kierunku ukarania sprawców naruszenia. Przestępstwo polegające na oznaczaniu towarów podrobionym zarejestrowanym znakiem towarowym w celu wprowadzenia ich do obrotu jest ścigane z oskarżenia publicznego na wniosek pokrzywdzonego. Z chwilą złożenia wniosku takie postępowanie toczy się z urzędu, ale brak wniosku uniemożliwia wszczęcie postępowania karnego. Ściganie bez wniosku pokrzywdzonego może odbywać się jedynie w przypadku, gdy sprawca z popełniania wyżej opisanego przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu albo dopuszcza się go w stosunku do towaru znacznej wartości (przekraczającej 200 tys. PLN).

Przykładem organizacji bezwzględnie ścigającej wszelkie próby podrabiania zarejestrowanych przez nią znaków towarowych jest UEFA. Od początku 2012 r. służby celne przechwyciły już ponad 50 tysięcy przedmiotów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi związanymi z Euro 2012.

Więcej o ochronie własności intelektualnej i przemysłowej będzie można dowiedzieć się podczas bezpłatnego warsztatu dla przedsiębiorców pt. „WYGRYWAJ BEZ PODRÓBEK! – Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej w kontekście Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej”, które odbędzie się 30 maja 2012 r. w Warszawie, w budynku Atrium Centrum, I p., ul. Jana Pawła II 27. Prelegentami będą eksperci z Izby Celnej w Warszawie, Ministerstwa Finansów, kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi oraz przedsiębiorstwa Calatrava Capital.

Warsztat jest pierwszym spotkaniem z cyklu „WYGRYWAJ BEZ PODRÓBEK – nie kradnij cudzych pomysłów”, który przygotowała Fundacja JWP zajmująca się edukacją w zakresie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej. Więcej informacji oraz rejestracja na www.jwp-fundacja.pl.

/Fundacja JWP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.