Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorczość to cecha Polaków

Podczas XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy po raz pierwszy w historii forum byli reprezentowani młodzi przedsiębiorcy. Polska Przedsiębiorcza wspólnie z Miasteczkiem Multimedialnym w panelu Droga do Europy Przedsiębiorczej udowodniły, że przedsiębiorczość to narodowa cecha Polaków a Polska może stać się liderem przedsiębiorczości w Europie.

Z badań Eurobarometru wynika, że 48 proc. młodych Polaków myśli o założeniu własnej firmy w ciągu najbliższych pięciu lat. Jest to drugi, po Łotyszach najwyższy wynik w Europie. Na tysiąc mieszkańców w Polsce przypada. 60 firm To więcej niż w Rosji ale mniej niż we Włoszech. Prawie połowa Polaków deklaruje chęć założenia własnego biznesu, jednak tylko kilka procent rzeczywiście zakłada własne przedsiębiorstwa. Paneliści dyskusji Droga do Europy Przedsiębiorczej zwrócili uwagę na najważniejsze bariery w rozwoju przedsiębiorczości. Wskazano przede wszystkim na brak ochrony patentowej, brak jednego okienka oraz niskie poczucie bezpieczeństwa i zaufania.

Martin Oxley – dyrektor generalny w Brytyjsko Polskiej Izbie Handlowej zauważył, że przedsiębiorczość to twórcza destrukcja , dodawanie wartości do koncepcji ale też duchem przedsiębiorczości trzeba umieć zarządzać. Natomiast Michał Lach – przewodniczący Rady Nadzorczej K2 zwrócił uwagę, że młodzi ludzie są bardziej skłonni do ryzyka. Jako start upy mają mniej do stracenia i więcej odwagi do podejmowania niestandardowych działań.

Dariusz Żuk – prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz rzecznik przedsiębiorczości przekonywał, że przedsiębiorczość to narodowa cecha Polaków i że nie ma innowacyjności bez przedsiębiorczości. Paneliści zwrócili uwagę, że w konkurencyjnej gospodarce nie wygramy niższymi kosztami pracy ale właśnie innowacjami.

Kinga Pawłowska z Miasteczka Multimedialnego zaznaczyła, że marzenia są wszędzie takie same natomiast od Amerykanów różni nas sposób ich realizacji. W USA nie ma dzieci niezdolnych, rodzice nie dołują swoich pociech a wręcz przeciwnie. Pokazują, że każdy może być w czymś najlepszy i odnieść sukces i uczą rozwiązywać problemy a nie regułek na pamięć.

Polska Przedsiębiorcza ma na celu rozwój kraju oraz promocję przedsiębiorczości jako narodowej cechy Polaków. W ramach programu została stworzona strategia Droga do Polski Przedsiębiorczej – pierwszy systemowy program wspierania przedsiębiorczości. W programie funkcjonuje Rada Programowa złożona z trzydziestu wybitnych osobowości zasłużonych dla rozwoju gospodarczego kraju, m.in. Zygmunt Berdychowski, Witold Orłowski, Janusz Palikot, Grażyna Kulczyk, Zbigniew Niemczycki. Polska Przedsiębiorcza skupiła wokół idei przedsiębiorczości społeczność ponad 400 Liderów, młodych aktywnych osób zaangażowanych w promocję przedsiębiorczości w regionach.

Godłem Polski Przedsiębiorczej sygnowane są najbardziej wartościowe przedsiębiorcze inicjatywy realizowane przez rzetelnych partnerów. W tym roku m.in. Polska Przedsiębiorcza będzie współorganizować Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, a wiosną 2009r. Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Więcej informacji na www.polskaprzedsiebiorcza.pl.

Miasteczko Multimedialne jako inicjatywa Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University to nowoczesne centrum innowacji, który powstaje w Nowym Sączu. W jednym miejscu i w ramach jednego systemu organizacyjnego zaplanowane zostało połączenie zasad i koncepcji funkcjonowania: parku technologicznego, ośrodka badawczo – rozwojowego, inkubatora przedsiębiorczości, systemu klastra, funduszu inwestycyjnego, oraz systemu edukacyjnego.

Ponad pięćdziesiąt firm skupionych wokół Miasteczka Multimedialnego koncentruje się na technologiach mobilnych, e-Learningu, tworzeniu gier komputerowych, animacji komputerowej i postprodukcji filmowej oraz wykorzystaniu multimediów w marketingu i reklamie. Firmy te zatrudniają ponad 2000 specjalistów z branży nowoczesnych technologii.

Polska Przedsiębiorcza

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.