Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przekroczenie jakiej kwoty powoduje cofnięcie emerytury osobie zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło?

Czy istnieje jakaś kwota wynagrodzenia, której przekroczenie spowodowałoby cofnięcie emerytury osobie zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło?

Nie istnieje żadna kwota, po przekroczeniu której będzie Pan zmuszony zrezygnować z emerytury. Ta forma zatrudnienia jest bardzo często stosowana, szczególnie w stosunku do tych, za których pracodawca nie musi odprowadzać składki na ZUS (np. studenci, emeryci). Nie ma też obowiązku udzielenia wyżej wymienionym urlopu lub zasiłku chorobowego. Jeśli jest to w dodatku działalność twórcza i autorska (np. napisanie raportu czy artykułu, zorganizowanie koncertu itp. – praktycznie bardzo wiele rodzajów działalności), to koszt uzyskania przychodu wynosi tylko 50 proc.

Umowa o dzieło zobowiązuje do osiągnięcia określonego rezultatu, czyli wykonania umówionego dzieła. Dziełem może być np. uszycie spodni, przeprowadzenie remontu mieszkania czy założenie instalacji elektrycznej. Zamawiający zobowiązuje się do zapłacenia zleceniobiorcy za to wynagrodzenia, które powinno zostać określone w umowie, ale może też być ustalone w inny sposób, np. poprzez wskazanie, co będzie podstawą do jego wypłacenia.

Ważne jest to, aby wykonać dzieło w sposób i w terminie zapisanym w umowie. Jeśli tego nie zrobi, zamawiający może od umowy odstąpić lub zażądać zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć nowy termin. Jeśli i tego się nie dotrzyma, to może zleceniodawca odstąpić od umowy albo nakazać poprawki czy dalsze wykonanie komu innemu na koszt zleceniobiorcy. Gdyby się okazało, że dzieło zostało wykonane ściśle według wskazówek zamawiającego, a mimo to jest ono wadliwe, to nie odpowiamy potem za zniszczenie, uszkodzenie lub niewłaściwą funkcjonalność dzieła i należy się wykonawcy umówione wynagrodzenie. Powinno się jednak wcześniej zawiadomić zamawiającego, że jego wskazówki mogą sprawić, że dzieło będzie wadliwe.

Umowa o dzieło nie rodzi dla zamawiającego obowiązku opłacania jakichkolwiek ubezpieczeń społecznych. Zaliczka na podatek dochodowy wynosi 20 proc. należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów. Koszty wynoszą 20 proc. uzyskanego przychodu, ale mogą wynosić 50 proc., jeżeli dzieło ma charakter działalności twórczej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z dnia 18 maja 1964)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.