Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przyczyny nadmiernego przepływu pracowników

Wydawać by się mogło, że dla każdego, nie tylko dla ludzi i organizacji planujących i odnoszących sukces zarówno w perspektywie doraźnej, jak i długoterminowej, jest oczywistym, że bardziej korzystne jest neutralizowanie przyczyn niekorzystnych sytuacji niż kompensowanie ich skutków poprzez działania przynoszące wielorakie straty. Niestety, istnieje sporo przykładów takiego działania zarówno w skali jednostkowej (sektor MSP), jak i państwowej.

Duża rotacja

Duża rotacja będzie wynikiem nieprzemyślanych działań albo celowej polityki. Rotacja nie jest równoznaczna z jednorazowym zwolnieniem dużej liczby osób i przyjęciem na ich miejsce innych, taka sytuacja może być związana z restrukturyzacją, z dopasowaniem się do nowej sytuacji rynkowej, duża rotacja to ciągły przepływ ludzi, to częste zwalnianie i przyjmowanie na ich miejsce nowych.

Zwiększona rotacja opłaca się firmie w sytuacji dużej podaży siły roboczej, szczególnie przy pracach nie wymagających szczególnych kwalifikacji ani długiej procedury wdrożeniowej, lub kiedy ludzie o tych kwalifikacjach są łatwo dostępni i ich głównym atutem jest posiadanie zasobów energii oraz zdolność i chęć jej zaangażowania.

Niektóre firmy praktykują tę politykę płacąc niskie stawki pod pretekstem okresu próbnego, po upływie którego, zgodnie z nieujawnionym pracownikom zamierzeniem, nie podejmują z nimi stałej współpracy, przedłużając co najwyżej okres próbny, po upływie którego przyjmują na ich miejsce nowych pracowników na podobnych zasadach. I tak kręci się karuzela obietnic i naiwności. Szczególnie dobrym fachowcom takie firmy na wstępie obiecują złote góry i oszałamiające kariery lub stabilność zatrudnienia, motywując tym do jak najlepszej pracy, której ocena ma niejako mieć wpływ na decyzję o dalszej współpracy. Ryzyko tej polityki jest związane ze zmianą sytuacji rynkowej, kiedy podaż siły roboczej się zmniejszy, a fama o strategii wampira nabierze rozgłosu i sprawi trudności w znalezieniu pracowników.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.