Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rozliczanie importu usług

Miejsce świadczenia

Miejsce świadczenia usług uregulowane zostało w art. 27 ust. 1 ustawy, jako miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od zasady ogólnej wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy, istnieją jednak wyjątki, które sprawiają podatnikom trudności, o czym świadczą liczne zapytania kierowane do izb i urzędów skarbowych w tej sprawie. Wyjaśnienia – których fragmenty zamieściliśmy poniżej – w kwestii ustalenia miejsca świadczenia usług i opodatkowania importu, można odnaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535) przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, tj. usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku usług niematerialnych w tym dostarczania (oddelegowania) personelu wymienione w pkt. 5 ust. 4 ww. artykułu, świadczonych przez podatników (usługodawców) mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju (Polski) na rzecz podatników usługobiorców) mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce – miejscem świadczenia (miejscem opodatkowania tych usług) jest zawsze miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. W przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. W art. 29 ust. 17 ww. ustawy postanowiono, iż podstawą opodatkowania z tytułu importu usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem:

  • gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną
    importowanego towaru, albo
  • w przypadku, gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

Z uregulowań ustawy o VAT wynika, iż miejsce wykonywania usług, które jest miejscem faktycznego wykonywania czynności, należy odróżnić od miejsca świadczenia, które jest bytem prawnym, określającym miejsce opodatkowania czynności. Jest to istotne ze względu na to, że przepisy dotyczące importu usług mają zastosowanie wyłącznie do usług, które w rozumieniu ustawy świadczone są w kraju.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.