Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rząd chce, by należności były lepiej egzekwowane

Rząd zamierza poprawić skuteczność egzekwowania należności w transakcjach handlowych między firmami oraz między przedsiębiorcami a organami publicznymi.

Wprowadzona zostanie zasada, że terminy zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami nie powinny przekraczać 60 dni kalendarzowych, chyba że strony ustalą inny termin i nie będzie to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela.

Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

W założeniach do projektu wskazano, że nowe przepisy będą dyscyplinować opornych dłużników i poprawią sytuację ich wierzycieli.

Ustalenie w umowie terminu dłuższego niż 60 dni wierzyciel będzie mógł potraktować jako opóźnienie pod warunkiem, że udowodni, iż wydłużenie terminu było rażąco nieuczciwe w okolicznościach zawarcia danej umowy. Przysługiwać mu będą wówczas odsetki za opóźnienie w wysokości określonej w ustawie lub w wysokości uzgodnionej między stronami.

Przyjęto 30-dniowy termin zapłaty w transakcjach miedzy przedsiębiorcami a organami publicznymi. Możliwe będzie wydłużenie terminu zapłaty – maksymalnie do 60 dni kalendarzowych, jeśli będzie to uzasadnione szczególnym charakterem lub szczególnymi elementami umowy. Po tym terminie wierzycielowi będą przysługiwać odsetki za opóźnienie w wysokości określonej w ustawie. Termin 60-dniowy jako zasada przewidziany został jedynie dla jednostek publicznych udzielających świadczeń zdrowotnych – głównie szpitali.

za komunikatem/iar/moc/mitro/

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.