Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Skok na bank inny niż wszystkie

Rok po tym, gdy oszust włożył do bankowej wrzutni pocięty papier, deklarując, że to 1,5 miliona euro, śledczy ustalili pierwszą osobę zamieszaną w ten spektakularny skok. To kobieta, która przelała już prawdziwe pieniądze – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W sierpniu 2011 roku w jednym z banków w Warszawie mężczyzna podający się za biznesmena założył kilka kont: w euro, złotówkach, dolarach, funtach brytyjskich. Pełnomocnikiem do nich ustanowił Magdalenę M. Fałszywy przedsiębiorca posłużył się fałszywym dowodem osobistym i dokumentami, z których wynikało, że prowadzi biznes i osiąga duże obroty. Bank uznał, że to wiarygodny klient i zgodził się, by mógł korzystać z tak zwanej wrzutni, przez którą dokonuje się wpłaty.

Miesiąc później biznesmen” do wrzutni włożył kopertę, deklarując, że jest w niej 1,5 miliona euro. Wpłatę zaksięgowano na koncie. Sprawcy wykorzystali fakt, że pieniądze od wiarygodnych klientów, a za takiego bank uznał biznesmena”, są przeliczane do kilku dni po zaksięgowaniu.

Po przewalutowaniu wpłaty Magdalena M. przelała pieniądze na konto złotówkowe. Pieniądze przelała do mennicy jako należność za towar: oszuści kupili za nie kilka kilogramów złotych monet. Ślad po nich zaginął.

Śledczy ustalili, że to Magdalena, 37-latka z Płocka, dokonywała przelewów. Kobieta była klasycznym słupem” wynajętym przez oszustów. Podobnie jak i mężczyzna, który podał się za biznesmena, założył konto i wrzucił kopertę – ustalili policjanci i prokuratorzy.

Prawdziwi beneficjanci skoku pozostają bezkarni. I wcale nie jest pewne, czy kiedykolwiek dowiemy się kim są – konkluduje „Rzeczpospolita”.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.