Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Sposób na rozliczanie importu usług

Od 1 czerwca 2005 r. znowelizowana ustawa o VAT wprowadza przepis, zgodnie z którym podstawą opodatkowania w imporcie usług będzie kwota, którą usługodawca zobowiązany jest zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Kiedy podstawa jest inna niż kwoty należnej

Ustawodawca wprowadza do przepisu regulującego podstawę opodatkowania regulację, która wskaże na przypadki, kiedy podstawa opodatkowania będzie inna niż kwota należna sprzedawcy; ponieważ import usług w ogóle nie dojdzie do skutku – wartość usługi zwiększy podstawę opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – uważają eksperci.

Kwestia ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku importu usług, została przez ustawodawcę określona w art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.