Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Środki firmowe na prywatnym koncie

Moja mama prowadzi firmę transportową, w której pracuję jako kierowca zatrudniony na umową o pracę. Zarabiam płacę minimalną. Postanowiliśmy, że pieniądze z jednego samochodu, które zarobię za świadczenie usług, będą szły na moje konto, a nie na mamy. Wszystkie podatki, VAT, ZUS oraz koszty opłaca mama. Ja tylko biorę czysty zysk. Rozliczam się rocznie tylko z minimalnej płacy, mama rozlicza się ze wszystkich zarobionych pieniędzy. Czy mogę mieć te środki na koncie? Co na to US? Jak ma się do tego prawo, czy możemy tak funkcjonować?

Co do zasady może Pan gromadzić każde środki pieniężne na Pańskim rachunku bankowym. Jeżeli jednak trafiają one tam przelewane bezpośrednio z rachunku firmy transportowej, organy skarbowe w przypadku ewentualnej kontroli mogą chcieć taktować je jako dodatkowe wynagrodzenie za świadczone przez Pana pracę, bądź też uczynioną na pańską rzecz darowizny. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku środki te powinny zostać zatem opodatkowane bądź jako dochód przez Pana uzyskiwany, którym w mojej ocenie są w istocie, bądź też jako darowizna gdyby chcieć przyjąć inne założenie. W przypadku, gdyby chcieć traktować te środki jak darowizny aby uzyskać zwolnienie od podatku powinien Pan po otrzymaniu przelewem każdej kwoty, złożyć odpowiednią deklarację w Urzędzie Skarbowym.

Jeżeli zaś traktować te środki jako element pańskiego wynagrodzenia winny zostać od nich odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, gdyż umowa o pracę jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia. W razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości ZUS może wymierzyć Pańskiej mamie jako płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek, przedsiębiorcy grozi także kara do dwóch lat więzienia.

Ukrywając swoje dochody naraża się Pan również na odpowiedzialność karno-skarbową. Podatnik, który uchyla się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, a przez to naraża podatek na uszczuplenie może zostać ukarany karą grzywny a nawet pozbawienia wolności.

Podsumowując dalsze utrzymanie takiej sytuacji jest zarówno dla Pana jak i pańskiego pracodawcy obarczone ryzykiem.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, ze zm.)

Art. 54 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy ( tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.