Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Stopy procentowe bez zmian

2010-11-24 NBP.pl

Ograniczona presja inflacyjna i płacowa w polskiej gospodarce oraz utrzymujące się ryzyko zwiększenia się napływu kapitału portfelowego i osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie – to główne przesłanki za utrzymaniem stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie podała Rada Polityki Pieniężnej w uzasadnieniu decyzji. Prezes NBP poinformował również o zmianie w harmonogramie spotkań Rady.

Wśród czynników w gospodarce światowej, które wpłynęły na listopadową decyzję ws. stop procentowych, Rada wymieniła m.in. wzrost gospodarczy ograniczany przez wysoki poziom bezrobocia, zaostrzenie polityki gospodarczej w krajach gospodarek wschodzących. Wśród ryzyk dla stabilnego wzrostu gospodarczego na świecie Rada wymieniła m.in. skutki nierównowag fiskalnych w gospodarkach krajów rozwiniętych i zapowiadane przez niektóre rządy krajów rozwiniętych dalsze działania ekspansji monetarnej, w tym niekonwencjonalnych działań podejmowanych i planowanych przez główne banki centralne.

Dane dotyczące polskiej gospodarki w II połowie br., jak podała Rada w uzasadnieniu, sygnalizują wyższe tempo wzrostu gospodarczego w porównaniu z I połową 2010 r. Wśród nich wymieniła m.in. utrzymujący się wzrost produkcji przemysłowej i mocy wytwórczych, utrzymująca się dobra sytuacja finansowa i płynnościowa, zwiększające się zatrudnienie.

W ocenie Rady, jak czytamy w komunikacie, nadal ograniczona presja inflacyjna i płacowa w polskiej gospodarce oraz utrzymujące się ryzyko zwiększenia się napływu kapitału do gospodarek wschodzących, w tym do Polski, w warunkach wydłużenia okresu ekspansywnej polityki pieniężnej przez główne banki centralne, w połączeniu z ryzykiem osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie, uzasadniają utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Jednocześnie Rada będzie w dalszym ciągu analizowała ewentualne sygnały narastania presji Inflacyjnej – czytamy w komunikacie.

Prof. Marek Belka, prezes NBP, odpowiadając na pytania dziennikarzy dot. wysokości inflacji, spowodowanego wzrostem cen żywności i ewentualnego jej wzrostu w najbliższych miesiącach, powiedział, że to co wzbudza niepewność to możliwość wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy. – Utrzymywanie się inflacji konsumenckiej na poziomie wyższym niż byśmy tego chcieli może wywołać efekty drugiej rundy. Podobna sytuacja, na nieco większą skalę, zdarzyła się poprzedniej Radzie, ale wówczas efekty drugiej rundy nie wystąpiły. Dyskutujemy perspektywę, w której trzeba będzie na takie ryzyka odpowiednio zareagować – powiedział prezes NBP.

Prezes NBP, pytany o wpływ sytuacji w Irlandii na polską gospodarkę wyjaśnił, że wpływ ten jest niewielki.

Prof. Marek Belka poinformował również, że RPP postanowiła od przyszłego roku zmodyfikować harmonogram posiedzeń Rady. – Aby pełniej wykorzystać napływające dane miesięczne z GUS i innych źródeł i mieć więcej czasu na ich lepszą analizę, postanowiliśmy zmienić naszą dotychczasową praktykę i zdecydowaliśmy, że spotkania decyzyjne będziemy odbywać w pierwszej dekadzie każdego miesiąca. Zmiana pomoże i ułatwi nam wykorzystanie najbardziej aktualnych danych – powiedział profesor.

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 22-23 listopada 2010

Źródło: NBP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.