Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Światowe forum CSR już w lipcu

Podejście do etyki i odpowiedzialności biznesu kształtowało się w krajach dojrzałej demokracji przez dziesiątki lat. Kolejne fazy napięcia pomiędzy demokracją a gospodarka rynkową wyznaczały też kolejne etapy w percepcji roli biznesu w społeczeństwie.

W Polsce zarówno demokracja, jak i gospodarka rynkowa, nie mają długiej tradycji. W rezultacie mamy do czynienia z dziwną mieszaniną różnych postaw, z różnych etapów rozwoju cywilizacyjnego jednocześnie. Niektórzy, choć nieliczni, wyprzedzają naturalny proces dojrzewania i stosują nowoczesne instrumenty, by przerwać mur milczenia, z jakim spotykają się w zarządach swoich spółek. Dlatego nasz CSR ciągle poszukuje intelektualnej amunicji.

11 lipca 2012 roku w Akademii Leona Koźmińskiego rozpoczyna się Piąty Światowy Kongres International Society of Business, Economics, and Ethics, w którym weźmie udział ponad 350 uczestników ze świata z prawie 300 organizacji różnych sektorów, z 46 krajów. Nigdy jeszcze w Polsce nie było takiego wydarzenia i nie zanosi się na to, by taka szansa powtórzyła się raz jeszcze w najbliższych latach. W trakcie Kongresu odbędzie się 67 sesji dyskusyjnych z udziałem ponad 200 zaproszonych ekspertów z całego świata w zakresie etyki i odpowiedzialności biznesu.  A wieczorami będzie można wspólnie dyskutować przy stołach np. w Arkadach Kubickiego, w Fortecy. Cztery dni w Warszawie spędzą zarówno ci, których książki, raporty i ekspertyzy przytacza się w najnowszych wypowiedziach na temat CSR, jak i ci, którzy dopiero będą cytowani w najbliższym czasie.

W ramach otwierającej sesji plenarnej o odpowiedzialności będą rozmawiać m.in. Lech Wałęsa, Klaus Leisinger z Novartis, Maciej Witucki z Orange i Patricia Werhane z ISBEE. Do panelu o wyzwaniach etycznych w sektorze finansów Paul Dembiński z Genewy (autor właśnie wydanej po polsku książki „Finanse po zawale”) zaprosił m.in. Różę Milic-Czerniak ze Związku Banków Polskich, Jakuba Kuriatę z BNP Paribas w Londynie, założyciela mBanku Sławomira Lachowskiego, prof. J. Boatright’a z Loyola University, A. Giesbrechta z Credit Suisse SA  i prof. J. Brinkmanna z Oslo. Prof. A. Koźmiński, najwybitniejszy w Polsce specjalista od zarządzania na temat nowych perspektyw rozwoju odpowiedzialnego biznesu będzie spierał się z H. Simon’em z Simon-Kutcher & Partners Strategy & Marketing Consultants, Prof. N. C. Smith’em z INSEADu, autorem znanej w Polsce książki „Odpowiedzialność biznesu. Teoria i praktyka” i F. Colombie, CEO, Auchan Russia and Central Europe.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu zorganizowało dyskusję na temat zarządzania wiedzą CSR, w której wezmą udział przedstawiciele Orange, PwC, Lotosu, a także prof. Bill Ferns z Baruch College w Nowym Jorku i Milenko Gudic z CEEMAN. O kierunkach rozwoju raportowania dyskutować będzie M. Painter-Morland z Academy of Business in Society (EABIS) wraz z takimi ekspertami jak: J. Swannick z Londynu (do niedawna w Lloyds Bank), R. Moretti, związany z LaFarge Group, I. Pichola z PwC, J. Twardowska z Lotosu i P. Conradie z University of Pretoria. O osiągnięciach i niepowodzeniach Global Compact dyskusję okrągłego stołu poprowadzi S. Prakash Sethi z International Center for Corporate Accountability w  Nowym Jorku, jeden z najpopularniejszych konsultantów CSR od trzydziestu lat, autor światowego bestselleru „Globalization and Self-Regulation: The Crucial Role that Corporate Codes of Conduct Play in Global Business”.

Prof. Maria Cecilia Coutinho de Arruda z Brazylii poprowadzi dyskusję na temat takich szkoleń które pomagają innym w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji, a w dyskusji udział weźmie m.in. Xiaohe Lu z Szanghaju i Prof. Heidi von Weltzien Høivik z Center for Ethics and Leadership. O wyzwaniach w projektowaniu miast nadających się do zamieszkiwania i o zadaniach biznesu z tym związanych będzie dyskutować m.in.  Abu Ganif z Care Bangladesh, Jakub Kronenberg z Fundacji Sendzimira, Aleksandra Stanek-Kowalczyk z PwC, Prof. Beverly Kracher z Creighton University oraz Marvin T. Brown z San Francisco, założyciel znanej kalifornijskiej firmy doradczej Working Ethics, autor książki „Civilizing the Economy”, która w ostatnich miesiącach stała się kamieniem milowym w biznesowym podejściu do zagadnienia zrównoważonych miast i roli biznesu.

To tylko kilka przykładów z bogatego i różnorodnego programu Kongresu. Szczegółowe informacje i rejestracja znajdują się tu: www.isbee2012.kozminski.edu.pl.

(…)

/ISBEE2012

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.