Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

TK: alimenciarze mogą ubiegać się o zwrot podatku

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis ordynacji podatkowej, obowiązującej w 2006 i 2007 roku o opodatkowaniu alimentów . Zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepis wyłączał ze zwolnienia od opodatkowania alimenty ustalone na podstawie ugody sądowej. Alimenty zasądzone wyrokiem były zwolnione z podatku.

Mimo że przepis już został zniesiony, Trybunał orzekał w tej sprawie. Sędzia sprawozdawca Zbigniew Cieślak podkreślał, że jego skutki mogą nadal dotyczyć podatników, którzy płacili alimenty w 2007 roku, bo zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat od końca roku w którym mija termin zapłacenia podatku. zatem nieistniejący juz przepis może mieć zastosowanie aż do końca 2013 roku. w kwestii zobowiązań podatkowych za 2007 rok.

Sędzia Zbigniew Cieślak podkreślał, że w interesie publicznym jest dążenie do zawierania jak największej liczby ugód sądowych, a nie czynienie takiej formy rozstrzygnięcia sprzeczną z interesem stron. Zawarcie ugody może też przesądzać o lepszej ściągalności tych zobowiązań. Jak podkreślał sędzia – konstytucyjna reguła równości wobec prawa nakazuje identyczne traktowanie podmiotów znajdujących sie w takiej samej sytuacji. W ocenie Trybunału nie ma podstaw do różnicowania osób płacących alimenty na podstawie wyroku sądowego lub na podstawie ugody.

Wyrok Trybunału oznacza, że podatnicy, którzy w 2007 roku płacili podatek od alimentów zasądzonych ugodą mogą wystąpić do organów skarbowych o zwrot podatku wraz z odsetkami. Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej mają na to miesiąc od daty opublikowania niniejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

IAR

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.