Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Tusk: propozycje PiS to dziesiątki miliardów złotych

Uproszczenie podatków, pomoc dla rodzin, przyspieszenie budownictwa mieszkaniowego, walka z bezrobociem na prowincji i ulżenie emerytom i rencistom. To plany Prawa i Sprawiedliwości przedstawione przez Jarosława Kaczyńskiego.

Do środy rząd przedstawi wyliczenia dotyczące socjalnych propozycji Prawa i Sprawiedliwości – zapowiada premier Donald Tusk. Szef rządu powiedział dziennikarzom, że w dzisiejszym wystąpieniu prezesa Kaczyńskiego zabrakło mu osadzenia zaprezentowanego pakietu w kontekście kryzysu.

W ocenie premiera, socjalne propozycje Jarosława Kaczyńskiego wiążą się z wydatkami idącymi w dziesiątki miliardów złotych. Kolejną refleksją po wystąpieniu lidera PiS-u – mówił Donald Tusk – jest bardzo duża wiara w możliwości państwa. Szef rządu nazwał ją archaiczną. Jego zdaniem, pogląd, że wyposażenie urzędników w większą władzę spowoduje rozwiązanie takich problemów, jak brak mieszkań, jest złudzeniem.

Premier przyznał, że w kilku punktach Jarosław Kaczyński wyraził bliskie mu poglądy. Wśród tych kwestii wymienił skuteczniejsze ściganie przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu.

Szef klubu PO Rafał Grupiński mówi, że wiele z propozycji PiS jest znanych, jednak wymagają rzetelnego przeliczenia przez ekonomistów, gdyż wiążą się z dużymi wydatkami.

Jak zapowiada szef klubu PO, koalicja jest otwarta na te propozycje, które mogą rzeczywiście poprawić życie Polaków.

Stanisław Żelichowski. z PSL mówi natomiast, że prezes PiS nie podjął najważniejszych obecnie problemów. Jego zdaniem, w sytuacji kryzysu najważniejszą sprawą jest zwiększenie wpływów do budżetu państwa, do czego Jarosław Kaczyński prawie sie nie odnosi.

Leszek Miller uważa z kolei, że diagnoza Jarosława Kaczyńskiego jest w wielu miejscach słuszna, propozycje rozwiązań niekoniecznie. Szef SLD krytykuje wprowadzenie podatku obrotowego dla dużych sieci sprzedaży oraz banków. Leszkowi Millerowi nie podobają się też szczegóły planu walki z bezrobociem.

Według politologa Rafała Chwedoruka, wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego miało przekonać Polaków, że PiS ma podobne poglądy na problemy w kraju, jak większość obywateli. Politolog zwrócił uwagę, że prezes PiS przedstawiał rozwiązania, które popiera większość Polaków, takie, jak likwidacja NFZ i gimnazjów.

Politolog doktor Robert Sobiech skrytykował zaproponowany przez Jarosława Kaczyńskiego pomysł likwidacji NFZ. Jego zdaniem, wywoła to jeszcze większy chaos, niż obecnie.

Jarosław Kaczyński przedstawił dziś propozycje w zakresie: finansów publicznych, rynku pracy i mieszkań, polityki rodzinnej, emerytur, służby zdrowia, oświaty, kultury, rolnictwa i bezpieczeństwa.

Wśród postulatów znalazły się między innymi: likwidacja NFZ, 10-letni plan walki z bezrobociem, nowe ustawy podatkowe, w tym wprowadzenie podatku obrotowego dla dużych sieci sprzedaży i banków, większe ulgi dla rodzin z dziećmi, a także likwidacja gimnazjów oraz zaostrzenie kar za zabójstwa i korupcję

IAR/dw/buch

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.