Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ulga na wspieranie nowych technologii

Ulga wczoraj i dziś

Dotychczas przedsiębiorca, który nabył środek trwały korzystając z pomocy publicznej, np. dotacji, nie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, ponieważ ich wartość odpowiadała kwotom zwróconym podatnikowi i to niezależnie od formy zwrotu.

Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej przewiduje odstępstwo od tej zasady. Przedsiębiorcy, którzy nabyli nowe technologie, będą mogli skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania, a także dokonać odpisów amortyzacyjnych od całej wartości przeznaczonej na nabycie nowej technologii. Oznacza to, że nie stosuje się w tym wypadku wyłączenia z art. 16 ust. 1 pkt 48 updop, co wynika z dodanego nowelizacją art. 18b ust. 11 updop.

W opinii specjalistów

Korzystanie z tej ulgi wymaga spełnienia przez przedsiębiorcę szeregu warunków. Możliwość odliczenia od podstawy podatku dotyczy jedynie wydatków na nabycie nowych technologii. Objęty ulgą będzie zatem wydatek np. na nabycie wyników badań od jednostek naukowych jednostek badawczo-rozwojowych). Oczywiście nabycie takie powinno prowadzić do wytwarzania nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług. Wprowadzono tu ograniczenie, że tego rodzaju wyniki nie mogą być stosowane na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat. Wymagane jest także, by ten fakt potwierdziła opinia niezależnej jednostki naukowej. Definicję niezależnej jednostki naukowej znaleźć można w ustawie o zasadach finansowania nauki. W projekcie nowelizacji ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej doprecyzowano definicję niezależnej jednostki naukowej. Pojęcie to ma oznaczać jednostkę naukową niezależną od podatnika, który nabył nową technologię. Ponadto uszczegółowiono, że ulga dotyczy tylko nabycia własności nowej technologii, a nie korzystania z takiej technologii. Za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych. Wysokość i warunki odliczenia powinno określać rozporządzenie Ministra Finansów uwzględniające Wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej (Dz.Urz. WE C 74 z 10 marca 1998 r. oraz Dz.Urz. WE C 258 z 9 września 2002 r.).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.