Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ulgi podatkowe w 2007 r.

Z początkiem roku pojawiły się nowe możliwości skorzystania z ulg. Zmieniły się przepisy dotyczące ulg w darowiznach. Nowością jest ulga dla krwiodawców, na leki oraz tzw. prorodzinna. Nadal możemy odliczać ulgę internetową, na nowe technologie czy 1-proc. od dochodu na szcytne cele. Z kolei do lamusa odeszły ulgi: odsetkowa, na sport oraz  na nianie.

Ulgi w darowiznach

Od 1 stycznia 2007 r. możliwe jest skorzystanie z odliczenia przy wsparciu organizacji pożytku publicznego zarówno na terytorium Polski jak również w krajach Unii Europejskiej. Zmiany te wprowadziła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W art. 26 ust.1 pkt. 9 ustawodawca umożliwił odliczanie od dochodu darowizn na cele pożytku publicznego przekazanych zarówno na rzecz polskich organizacji pożytku publicznego, jak i na rzecz organizacji pożytku publicznego, działających na obszarze Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że prawo do odliczenia darowizny ustalone zostało do 6 % dochodu, jaki podatnik uzyskuje w danym roku podatkowym. Jeżeli podatnik chce przekazać kwotę stanowiącą do 6% darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego mieszczącej się za granicą, może tego dokonać tylko i wyłączne pod warunkiem, że:

  • otrzyma od organizacji pożytku publicznego oświadczenie o rzeczywistym przekazaniu kwoty na cele;
  • istnieje podstawa prawna zakazująca podwójnego opodatkowania tejże kwoty przekazanej na cele organizacji pożytku publicznego w kraju, w którym organizacja ta się znajduje.

Dotychczasowy zapis regulował nie dość precyzyjnie kwestię ulgi, a tym samym nierówno traktował podmioty polskie i zagraniczne w świetle polityki unijnej. Art. 26 ust.1 pkt.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzupełnia nieścisłości w tym zakresie i powoduje, że zapis ten dosyć jasno określa warunki do uzyskania ulgi w darowiznach.

Zmiany te należy oceniać pozytywnie. Wątpliwości budzą jednak warunki, jakie należy spełnić, aby w pełni skorzystać z odliczenia darowizny przekazanej na rzecz zagranicznej organizacji. Chodzi mianowicie o fakt, że organizacje pożytku publicznego działające w krajach UE mogą niechętnie wystawiać zaświadczenia o przekazaniu im darowizny, gdyż działanie takie wymaga od nich znajomości nie tylko ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz również ustawy o działalności pożytku publicznego. Wato tutaj zauważyć, że organizacje te w zaświadczeniu muszą potwierdzić, że są organizacjami równoważnymi do organizacji pożytku publicznego.

Co nie będzie ulgą?

Odliczeniu od podatku nie podlegają darowizny dokonane na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Za darowizny przeznaczone na rzecz organizacji pożytku publicznego nie uważa się również wpłat, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy o podatku tonażowym.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.