Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Urzędnicy skarbowi zapolują na osoby prowadzące biznes

Urzędy skarbowe zapowiadają zintensyfikowane kontrole przedsiębiorców w 2010 roku. Sprawdzać będą m. in. używanie kas fiskalnych, ukrywanie dochodów i handel firm w sieci. Fiskus zapowiada jednocześnie, że zwykły podatnik nie musi się obawiać kontroli – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Dziennik Gazeta Prawna”.

”Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów opracował wykaz zadań dla kontroli skarbowej na 2010 rok. Taki plan publikowany jest co roku i stanowi dla podatników jedno z cenniejszych źródeł informacji o tym, co znajdzie się w kręgu zainteresowania fiskusa w danym roku. Urzędnicy skupią się na przestępstwach skarbowych związanych m.in. z akcyzą i VAT. Równie uważnie będą śledzić transakcje między podatnikami, także w wymiarze międzynarodowym, np. między podmiotami powiązanymi. Wszystko po to, aby zapobiec przerzucaniu dochodów za granicę” – czytamy w ”Dzienniku Gazecie Prawnej”.

”Najważniejszymi kierunkami działań kontroli skarbowej w 2010 roku będą kontrole w zakresie opodatkowania obrotu wyrobami akcyzowymi, ze szczególnym uwzględnieniem obrotu paliwami płynnymi. Uwaga będzie zwracana m.in. na obrót paliwami płynnymi dokonywany przez zorganizowane grupy, a także na stacje benzynowe. Urzędnicy zajmą się także ściganiem podatników działających w szarej strefie. Działania fiskusa mają objąć ukrywanie dochodów przez zarejestrowane firmy oraz niezarejestrowaną działalność gospodarczą” – czytamy dalej.

”Nasilone mają być kontrole osób uzyskujących dochody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Efektywność tego typu postępowań będzie zapewniona poprzez skuteczniejsze rozpoznanie obszarów występowania nieujawnionych źródeł przychodów oraz pozyskiwanie źródeł informacji o dochodach i wydatkach podatników. W przypadku internetu w planie kontroli określono oddzielny punkt. Szeroko wdrażana będzie opracowana metodologia identyfikacji podmiotów i ich typowania do kontroli za pomocą analitycznych narzędzi informatycznych i monitorowania Internetu” – dodaje ”Dziennik Gazeta Prawna”.

W Polsce przedsiębiorców może kontrolować blisko 40 organów. Zdarzało się, że działania inspektorów były rodem z Dzikiego Zachodu. Zmienić to miała nowelizacja ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, która weszła w życie 7 marca 2009 r. Częściowo ustawodawcy to się udało. W celu wyeliminowania uporczywych i niezapowiedzianych kontroli, niejednokrotnie paraliżujących działalność przedsiębiorstwa w najmniej dogodnym momencie, wprowadzono do porządku prawnego przepisy ograniczające czas trwania kontroli oraz zakazujące prowadzenia w tym samym czasie kontroli przez różne organy.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Dziennika Gazety Prawnej”, w artykule Ewy Matyszewskiej pt. ”Fiskus: zwykły podatnik nie musi się bać”.

Źródło: Przegląd prasy Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.