Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

VAT 2009: Zmiany w podatku od towarów i usług

Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów

Osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b. Niniejsza zmiana wprowadza możliwość rozliczania podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania tego podatku w urzędzie celnym. Ze zmiany tej nie mogą jednak korzystać podatnicy stosujący procedurę uproszczoną, tj. zgłoszenie niekompletne, ponieważ przy tego rodzaju zgłoszeniu nie zawsze jest wymagane pozwolenie na jego stosowanie, co mogłoby uniemożliwić stosowną kontrolę tych rozliczeń i naraża budżet na nadużycia. Podatnik, który zdecyduje się rozliczać podatek w deklaracji będzie musiał zawiadomić o tym zamiarze naczelnika urzędu celnego i naczelnika urzędu skarbowego. Zmiana ta spowodowała uproszczenie rozliczeń podatku przez importerów. Pociąga jednak za sobą pewne skutki związane z przesunięciem dochodów w czasie. W przypadku stosowania przez podatnika, będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjna nie mającą osobowości prawnej, lub osobom fizyczną pojedynczego pozwolenia, podatnik jest obowiązany do obliczenia i wykazania kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji dla importu towarów, zwanej dalej „deklaracją importową”. Deklaracja importowa jest składana naczelnikowi urzędu celnego w terminie do 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej. W przypadku gdy towary powinny być przedstawiane lub udostępniane do kontroli tylko w jednym urzędzie celnym, podatnik może złożyć deklarację importową zbiorczą za okres miesięczny. Podatnik jest obowiązany w terminie, do 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy do wpłacenia kwot podatku wykazanych w deklaracjach importowych.

Deklaracja importowa, wraz z objaśnieniami, co do sposobu jej wypełnienia, miejsce i sposób składania deklaracji importowej oraz właściwość miejscową naczelnika urzędu celnego, powinna uwzględniać:

  • zakres zadań wykonywanych przez naczelnika urzędu celnego;
  • specyfikę pojedynczych pozwoleń;
  • potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku.

Zmiany przepisu art. 33b ustawy jest związana z wejściem w życie od dnia 1 stycznia 2009 r. nowelizacji przepisów rozporządzenia (EWG) nr 2454/93 ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny.

Przepisy ww. zmiany rozporządzenia wprowadzają instytucję pojedynczego pozwolenia na stosowanie procedury zgłoszenia uproszczonego oraz pojedynczego pozwolenia na stosowanie procedury w miejscu, która pozwala przedsiębiorcom na uzyskanie w jednym z państw członkowskich pozwolenia obejmującego m.in. wszystkie transakcje importowe dokonywane w procedurze uproszczonej na obszarze innych uczestniczących w realizacji pozwolenia państw członkowskich. Posiadacz takiego pojedynczego pozwolenia zgłasza towary w kraju swojej siedziby, gdzie składa zgłoszenie celne o objęcie towarów wnioskowaną procedurą, podczas gdy towar fizycznie znajduje się w innym państwie członkowskim. W związku z powyższym zachodziła konieczność stworzenia procedury rozliczania podatku od towarów i usług w przypadku podatników dokonujących importu towarów na ww. zasadach. Podatek od towarów i usług jest obecnie rozliczany w zaproponowany sposób (tj. przez złożenie deklaracji importowej przez podatnika) w przypadku gdy pojedyncze pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej wyda administracja innego państwa członkowskiego natomiast fizyczne przedstawienie towarów będzie miało miejsce na terytorium Polski. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany do wykazania należnego podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji importowej. Termin złożenia tej deklaracji to 16 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Tak ustalony termin nie może być jednak późniejszy niż termin złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług, w której podatnik wykazuje kwoty podatku naliczonego wynikające z tej deklaracji.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.