Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

VAT a handel środkami transportu

Gdzie używany, tam podatek

W przypadku nowych środków transportu podatek będzie pobierany w kraju, w którym pojazd jest używany, niezależnie od statusu nabywcy i sprzedającego (czyli bez wzgledu na to czy są oni podatnikami VAT, czy też nie). Polski podatnik podatku od towarów i usług lub konsument, który dokona nabycia w innym państwie członkowskim samochodu, lub innego środka transportu, uznawanego za nowy środek transportu, od podmiotu w innym państwie członkowskim, zobowiązany będzie do odprowadzenia podatku od towarów i usług w Polsce, według stawki obowiązującej dla danego towaru.

Jeżeli podatnik podatku od towarów i usług (rozliczający ten podatek na zasadach ogólnych) przywozi nabyty z innego państwa członkowskiego nowy środek transportu, który będzie chciał zarejestrować na terytorium Polski (lub jeżeli ten środek transportu nie podlega rejestracji ale będzie użytkowany na terytorium Polski). Podatnik jest obowiązany wpłacić podatek od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów we właściwym urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu powstaje z chwilą jego otrzymania, nie później jednak niż w momencie wystawienia faktury przez podatnika podatku VAT (podmiot z innego państwa członkowskiego UE) dokonującego dostawy na rzecz podatnika polskiego. 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.