Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ważą się losy ogródków działkowych

Trybunał Konstytucyjny zbada dziś (28.06) zgodność z konstytucją przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Rozstrzygnie między innymi, czy władze Polskiego Związku Działkowców nie naruszają uprawnień działkowców. Wniosek do Trybunału złożył Lech Gardocki, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Polski Związek Działkowców bije na alarm. Twierdzi, że zagrożony jest byt rodzinnych ogrodów i działek. Prezes związku Eugeniusz Kondracki przekonuje, że od 22 lat rodzinne ogrody są atakowane przez polityków. Jego zdaniem, orzeczenie Trybunału może uderzyć w prawie milion Polaków korzystających z działek.

Eugeniusz Kondracki twierdzi, że uchylenie ustawy może spowodować utratę prawa do nieodpłatnego korzystania z działki. „Emeryci będą musieli płacić podatki za ziemię i nieruchomości od 100 złotych nawet do 20 tysięcy.” – ostrzega prezes Polskiego Związku Działkowców .

Eugeniusz Kondracki dodaje, że rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym może doprowadzić do pozbawienia działkowca prawa do użytkowanej działki.

Profesor Jerzy Regulski współtwórca reformy samorządowej twierdzi jednak, że Polski Związek Działkowców to „państwo w państwie” i że ma monopol na prowadzenie rodzinnych ogrodów. Jerzy Regulski ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uzna ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych za niezgodną z ustawą zasadniczą.

Ekspert w rozmowie z IAR podkreślał, że obecnie chcąc uprawiać działkę, obywatel jest zmuszony do zapisania się do związku. Jerzy Regulski dodaje, że od lat ogródki działkowe to sprawa polityczna. Samorządowiec przypomina, że Polski Związek Działkowców był współzałożycielem SLD.

Polski Związek Działkowców zarządza łącznie ponad 43 tysiącami hektarów ziemi. Rodzinne ogródki działkowe zajmują bardzo atrakcyjne tereny w centrach dużych miast. We Wrocławiu jest to 1420 hektarów, w Warszawie 1170, a w Łodzi – 700 hektarów.

Ustawa o ogrodach działkowych została uchwalona w 2005 roku za rządów SLD. Daje ona Polskiemu Związkowi Działkowców prawo do wieczystego użytkowania gruntów, a działkowcy są właścicielami nasadzeń i naniesień. Samorządy, do których należy ziemia, w przypadku likwidacji ogródków działkowych muszą zapewnić inną lokalizację i wypłacić odszkodowania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Tomasz Majka/to/

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.