Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Według jakiej stawki zaksięgować usługę?

Prowadzę Zakład Optyczny, płacę podatek zryczałtowany w/g stawek 8,5%, 5,5%, 3%. Zamierzam poszerzyć zakres świadczonych usług o dobór okularów i soczewek kontaktowych. W tym celu chcę nawiązać współpracę z dwoma okulistami. Jeden ma zarejestrowaną działalność gospodarczą-będę tylko „użyczać” lub podnajmować gabinet. Lekarz będzie sam rozliczał się z fiskusem. Drugi lekarz chce pracować na umowę-zlecenie (nie prowadzi działalności gospodarczej). Czy zatrudniając mogę pozostać na ryczałcie? Wg jakiej stawki 8,5%, 5,5% czy 3% mam „zaksięgować” taką usługę?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, gdy podpisze Pani umowę zlecenie, czy też będzie Pani z kimkolwiek współpracowała, aby musiała się Pani zrzec prowadzonego przez siebie ryczałtu. Badanie jest czynnością usługową a zatem rozliczyć się Pani powinien według stawki 8,5 % VAT.

Ryczałtem mogą być osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne i spółki partnerskie której wspólnikami są wyłącznie osoby wykonujące wolny zawód. Dodatkowo w sposób zryczałtowany mogą być opodatkowane na warunkach określonych w ustawie przychody osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Na warunkach określonych w ustawie ryczałtem mogą zostać objęte osoby wykonujące wolny zawód.

Ważne jest jedynie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy , który należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania. Jeżeli jest Pani ryczałcie nie prowadzi Pani książki przychodów i rozchodów, a jedynie ewidencję przychodów, w g. wzoru określonego przez Ministra Finansów. Osoby objęte tym podatkiem nie uwzględniają kosztów uzyskania przychodu i opłacają podatek w formach uproszczonych – mają do spełnienia znacznie mniej wymogów dotyczących rachunkowości podatkowej. Muszą jednak prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:

  • 20 % przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,
  • 17 % przychodów z tytułu niektórych rodzajów działalności usługowej,
  • 8,5 % od przychodów z działalności usługowej,
  • 5,5 % od przychodów z działalności wytwórczej i budowlanej,
  • 3,0 % od przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Według tych trzech ostatnich stawek zobligowana jest Pani do naliczania stosownego VAT-u.

Podstawę opodatkowania stanowi przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.
Podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania obowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie za każdy rok podatkowy. W zakresie obowiązków sprawozdawczych podatnicy obowiązani są złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.

Z tej formy opodatkowania nie mogą korzystać:

  • opłacających podatek w formie karty podatkowej,
  • korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
  • osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
    – prowadzenia aptek,
    – działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
    – działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
  • wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
  • podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
    – samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
    – w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
    – samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka – jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,
  • rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Podstawa prawna

: Ustawa o podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2000 r. nr 144 poz. 930 z póź. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.