Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wezwanie na akcje Bankier.pl S.A.

2009-07-24 PIT.pl

W związku z wezwaniem do sprzedaży akcji Bankier.pl S.A. akcjonariusze mają możliwość odpowiedzi na wezwanie na dwa sposoby – w domu maklerskim oraz w siedzibie Unicredit. W

 dniu rozpoczęcia przyjmowania zapisów UniCredit oraz DM Pekao otworzyły rejestr osób odpowiadających na Wezwanie.

Właściciele Akcji mający zamiar dokonać zapisu na sprzedaż akcji w DM Pekao
powinni:
– złożyć w podmiocie prowadzącym dla nich rachunek papierów wartościowych, na którym zapisane są Akcje dyspozycję blokady tych akcji do dnia 5 sierpnia 2009 r. włącznie oraz złożyć zlecenie sprzedaży tych akcji na rzecz Wzywającego z datą ważności do dnia 4 sierpnia 2009r. włącznie,

– uzyskać świadectwo depozytowe wystawione na Akcje będące przedmiotem sprzedaży,

– dokonać zapisu na sprzedaż Akcji w jednym z Punktów Przyjmowania Zleceń DM Pekao wskazanych w pkt 19 Wezwania wraz ze złożeniem wyżej wymienionego świadectwa depozytowego, najpóźniej w ostatnim dniu przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji, tj. w dniu 30 lipca 2009 r. w godzinach pracy Punktu Przyjmowania Zleceń DM Pekao, w którym składany jest zapis,

– odebrać wyciąg z rejestru zapisów, będący potwierdzeniem złożenia zapisu.

Właściciele Akcji mający zamiar dokonać zapisu bezpośrednio w siedzibie UniCredit lub też drogą korespondencyjną na adres UniCredit powinni:

– złożyć w podmiocie prowadzącym dla nich rachunek papierów wartościowych, na którym zapisane są Akcje dyspozycję blokady tych akcji do dnia 5 sierpnia 2009 r. włącznie oraz złożyć zlecenie sprzedaży tych akcji na rzecz Wzywającego z datą ważności do dnia 4 sierpnia 2009 r. włącznie, uzyskać świadectwo depoZy1owewystawione na Akcje będące przedmiotem sprzedaży,

– dokonać zapisu na sprzedaż Akcji w siedzibie UniCredit, bądź też wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub kurierem wymienione poniżej dokumenty, w takim terminie, aby dotarły do UniCredit nąjpóźniej w ostatnim dniu przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji, tj. w dniu 30 lipca 2009 r. do godziny 17:00: 

  • oryginał świadectwa depozytowego, oraz
  • wypełniony i podpisany formularz zapisu na sprzedaż Akcji; podpis oraz
  • umocowanie osoby zgłaszającej.

 Akcje do sprzedaży powinny być potwierdzone przez pracownika podmiotu wydającego świadectwo depozytowe (dane osobowe zawarte w zapisie muszą być identyczne jak na świadectwie – są to dane właściciela Akcji).

Adres, na który należy przesłać wymagane dokumenty:

Unicredit CA IB Poland S.A.

uL Emilii Plater 53

00-113 Warszawa

Koniecznie prosi się o umieszczenie dopisku „Wezwanie – Bankier S.A.” w lewym górnym rogu koperty

Wszystkie ww. dokumenty powinny być sporządzone zgodnie ze wzorami przekazanymi przez UniCredit pod rygorem nieważności. Wraz z podpisaniem formularza zapisu, osoba dokonująca zapisu składa oświadczenie woli o przyjęciu warunków określonych w niniejszym Wezwaniu. UniCredit oraz DM Pekao nie ponoszą odpowiedzialności za niezrealizowanie zapisów, które zostaną doręczone po terminie zakończenia przyjmowania zapisów na sprzedaż Akcji, jak również zapisów nieprawidlowych lub nieczytelnych. W przypadku dokonania zapisu korespondencyjnie dzień otrzymania dokumentów przez UniCredit będzie traktowany jako dzień złożenia zapisu.

Z podatkowego punktu widzenia zbycie akcji w ramach wezwania jest rozliczane identycznie, jak każda inna sprzedaż akcji – w PIT-38. Nabywca nie pobierze zaliczek na podatek dochodowy. Warto przy tym zwrócić w przyszłym roku uwagę, czy w PIT-8C otrzymanym z biura maklerskiego transakcja ta zostanie ujawniona, czy też trzeba ją być może doliczyć w PIT-38 na własną rękę.

Przypomnijmy, od zysku ze sprzedaży akcji płacimy 19% podatku dochodowego. Pracownicy Bankier.pl S.A., którzy otrzymali akcje nieodpłatnie, zapłacą podatek dochodowy od całej uzyskanej kwoty. Ci, którzy akcje nabyli – zapłacą podatek od nadwyżki ceny zakupu nad ceną sprzedaży (po pomniejszeniu dochodu o inne koszty uzyskania przychodu – przejazdu, samej transakcji, itp.). Jeżeli akcjonariusz zbywa akcje poniżej ceny zakupu, osiągając stratę, strata ta zmniejszy jego dochody ze sprzedaży innych akcji i w ten sposób zmniejszy podatek w PIT-38 za rok 2009. W przypadku, gdyby ostatecznie za rok 2009 PIT-38 wykazał stratę, stratę tę będzie można odliczyć od zysków w PIT-38 w pięciu następnych latach podatkowych (PIT za lata 2010-2014), nie więcej jednak niż 50% straty w jednym roku.

Źródło: White&Case W.Daniłowicz, W.Jurcewicz i Wspólnicy – Kancelaria Prawna sp. k. – pełnomocnik MIH Allegro B.V.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.