Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Własny biznes pod skrzydłami inkubatora

Marzysz o własnej firmie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Masz pomysł, lecz brakuje ci kapitału? Rozpocznij biznes pod opieką Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Na początkujących przedsiębiorców czekają tam korzystne warunki prowadzenia własnego biznesu.  

– Wszystko zaczęło się osiem lat temu, gdy marzenie stworzenia z Polski kraju nadzwyczaj przedsiębiorczego pobudziło nas do działania – mówi Dariusz Żuk, prezes AIP. – Wraz z Jackiem Aleksandrowiczem i Mariuszem Turskim – kolegami jeszcze z piaskownicy, stworzyliśmy Studenckie Forum BCC. Już wtedy zabiegaliśmy o zmianę prawa. Udało się obniżyć składkę ZUS dla początkujących przedsiębiorców.

I w końcu przyszedł czas kompleksowa działania. Stworzyliśmy Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, by pomagać młodym ludziom, którzy chcą realizować swoje pasje, spełniać marzenia. My umożliwiamy to przy minimalnym ryzyku – dodaje jeden z założycieli inkubatorów.

Zrealizuj swój pomysł

Dziś stworzona przez Żuka i kolegów organizacja to prężnie działająca inicjatywa mająca swoje oddziały w 34 miastach na terenie całego kraju. W całej Polsce dzięki inkubatorom swoje większe i mniejsze firmy prowadzi kilka tysięcy młodych przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. Dwa podstawowe warunki, które trzeba spełnić, by założyć firmę w inkubatorze przedsiębiorczości to wiek – do 30 roku życia i pomysł.

Mikrofirma, która rozpoczyna przygodę z biznesem pod skrzydłami inkubatorów może liczyć na liczne udogodnienia. Inkubator zapewnia jej bardzo dobre warunki lokalowe, przystępną cenę wynajmu powierzchni biurowych, dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej, doradztwo w zakresie tzw. usług miękkich, możliwość wymiany doświadczeń z innymi firmami skupionymi w inkubatorze. Okres preinkubacji, czyli czas ochronny, trwa 2 lata. Można oczywiście taką współpracę zakończyć wcześniej, kiedy firma wie, że jest w stanie sobie poradzić. – Po dwóch latach firma usamodzielnia się i wychodzi na rynek. Jednak nie musi odcinać się od inkubatora. Może działać w ramach Inkubacji. Wówczas otrzyma pomoc prawną i księgową – mówi Grzegorz Marynowicz, redaktor portalu MamBiznes.pl.

Udane akcje

Jedną z osób, które zdecydowały się na prowadzenie firmy w inkubatorach przedsiębiorczości jest torunianka Aleksandra Kasiorkiewicz-Demko. Przedsiębiorcza kobieta skończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponieważ interesuje się malarstwem i architekturą, zajęła się aranżacją wnętrz. Pomysł na biznes okazał się strzałem w dziesiątkę. – Działalność w ramach AIP dała mi dużo wsparcia zarówno w zakresie zarządzania biznesem, jak i w skomplikowanych kwestiach podatkowo-księgowych. Dzięki inkubatorom mogłam się skupić tylko na biznesie, a nie papierkowej robocie – mówi właścicielka firmy.

Z roku na rok przybywa coraz więcej firm działających pod skrzydłami inkubatorów. – Mamy około 570 firm i ciężko byłoby wymienić wszystkie – mówi Dariusz Żuk. Do ciekawych na pewno można zaliczyć Dental Travel Poland, który oferuje usługi stomatologiczne zagranicznym klientom, Bioelita, której oferta skierowana jest do osób chcących w aktywny sposób spędzać czas wolny i poprawić swój stan zdrowia i wygląd. A także Odado – interaktywna agencja, która projektuje i realizuje serwisy internetowe.

Inicjatywy towarzyszące

Jednak AIP to nie tylko rozsiane po całej Polsce oddziały instytucji, ale także powstające jak grzyby po deszczu kolejne inicjatywy wpierające polską przedsiębiorczość. Wystarczy wspomnieć zakończony niedawno konkurs na biznesplany, którego laureatem został Maciej Zasada z Łodzi. Autor najlepszego biznesplanu stworzył firmę Loony Codebrains zajmującą się tworzeniem oprogramowania na zlecenie, traktując je jako sztukę. Zwycięzca otrzymał tytuł „Pomysł na Biznes Roku 2008”, statuetkę, 10 000 złotych, a także Bezpłatny Pakiet Usług dla Startujących w Biznesie.

Równolegle do corocznego konkursu na najlepsze biznesplany realizowane są takie inicjatywy, jak Polska Przedsiębiorcza, AIP Seed Capital, Innowatorzy czy Startery biznesu. Ciekawą propozycją skierowaną właśnie do początkujących biznesmenów jest możliwość prezentacji swoich firm na serwisie MamBiznes.pl. – Wystarczy wysłać maila ze zgłoszeniem na adres [email protected], w tytule wpisując słowo „Start-up” – mówi Grzegorz Marynowicz, inicjator akcji.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to miejsce gdzie młodzi przedsiębiorcy mogą minimalizując ryzyko spróbować swoich sił w biznesie. Oby więcej takich inicjatyw, które wspierają polską przedsiębiorczość, bo to przecież małe firmy są motorem każdej gospodarki.  

Alicja Rozłucka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.