Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Własny biznes, razem czy osobno?

Kiedy małżonkowie decydują się wspólnie na rozpoczęcie działalności gospodarczej powstaje problem jaką formę prowadzenia firmy wybrać. Para, która postawiła na własny biznes staje przed wyborem między dwoma wariantami – pisze „Gazeta prawna”. W pierwszym z nich małżonkowie są odrębnymi przedsiębiorcami, natomiast druga opcja zakłada, że tylko jeden z małżonków jest właścicielem firmy a drugi występuje w charakterze osoby współpracującej.

„Najbardziej typowe rozwiązanie stosowane w biznesach małżeńskich polega na tym, że jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi mu w tym pomaga. W tym układzie tylko małżonek prowadzący działalność rejestruje się w ewidencji działalności gospodarczej i rozlicza się z fiskusem. Ale już do ubezpieczeń społecznych zgłasza się i sam, i współmałżonka, który ubezpieczony jest na  osoby współpracującej.” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

„Drugie rozwiązanie polega na tym, że małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą wspólnie. Ale i tu możliwe są różne przypadki. Do niedawna funkcjonowało tu pojęcie działalność na imię obojga małżonków. Jednak wskutek zmian w prawie o działalności gospodarczej, a zwłaszcza w związku z uściśleniem pojęcia przedsiębiorca, nie ma obecnie możliwości wpisania do ewidencji działalności gospodarczej jako przedsiębiorcy małżonków, bo małżeństwo jest związkiem dwóch osób fizycznych, a w rejestrze jako przedsiębiorca może figurować jedynie konkretna osoba fizyczna (dlatego też w rejestrze nie wpisuje się już spółek cywilnych).” – pisze „Gazeta prawna”.

Mimo, iż małżonkowie, którzy chcą wspólnie prowadzić firmę mają możliwość wyboru odpowiadającej im formę, to znakomita większość z nich decyduje się na pierwszy wariant. Zdaniem przedsiębiorczych par takie rozwiązanie jest prostsze i wygodniejsze.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Jak wspólny biznes organizują małżonkowie”

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
lysy 29 sty 2009 (12:14)

a czy małżeństwo może założyć spółkę z o.o.?