Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wsparcie infrastruktury badawczo – rozwojowej jednostek naukowych

Nakłady finansowe na działalność badawczo-rozwojową w Polsce wciąż rosną. Dzięki niej bowiem możliwy jest bardziej dynamiczny postęp gospodarczy i wdrażanie kolejnych innowacji. Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 także zakłada przekazanie znacznej puli pieniędzy na wsparcie jednostek naukowych, które tę działalność prowadzą. Co mogą zyskać dzięki funduszom unijnym? Oto kilka informacji na ten temat. 

Dlaczego tak ważne jest wsparcie finansowe infrastruktury B+R jednostek naukowych?

Mazowsze jest regionem, który charakteryzuje się wysokim stopniem koncentracji instytucji naukowych. Zajmujemy pierwsze miejsce w kraju pod względem potencjału w sferze badań i rozwoju. Sukcesy w tej dziedzinie są istotne nie tylko dla samych jednostek naukowych czy regionu – stanowią korzyść dla całej Polski. Skoro jednak już w tej chwili działalność B+R na Mazowszu stoi na tak wysokim poziomie, dlaczego wymaga kolejnych inwestycji? Ponieważ potencjał ten powinien zostać w pełni wykorzystany, w związku z czym rośnie zapotrzebowanie na jego wsparcie. Infrastruktura badawcza ulega eksploatacji, a przeprowadzanie kolejnych badań ujawnia braki i zapotrzebowania na tym polu. To zaś stanowi przeszkodę na drodze realizacji projektów, które wymagają najwyższej jakości sprzętów czy technologii. Ponadto z pracy naukowców korzystają regionalni przedsiębiorcy, którzy potrzebują rozwiązań na odpowiednim poziomie i tylko nowoczesna, rozbudowana infrastruktura jednostek naukowych umożliwi im ich dostarczenie. 

Jakie jednostki mogą liczyć na wsparcie w ramach RPO WM?

Beneficjentami programu są jednostki i konsorcja naukowe, a także przedsiębiorcy, którzy wspierają i wykorzystują wyniki działalności badawczo-rozwojowej. Na wsparcie mogą liczyć te projekty, które mają wysoki potencjał wykorzystania gospodarczego. Dofinansowanie obejmie tylko zaplecze naukowe, w którym możliwa będzie realizacja prac  się wpisujących się w obszary inteligentnej specjalizacji regionu: nowoczesnych usług dla biznesu, inteligentnych systemów zarządzania, bezpiecznej żywności czy wysokiej jakości życia. Co ważne, wsparciem mogą zostać objęte wyłącznie projekty ujęte w Kontrakcie Terytorialnym. 
Uwaga, rusza konkurs na dotacje!

Już 30 grudnia 2016 roku startuje konkurs dla projektów w ramach działalności badawczo-rozwojowej jednostek naukowych. Wnioski o dotacje można składać do końca marca 2017 roku. Zdobyte pieniądze muszą pomóc w rozbudowie infrastruktury B+R, która ułatwi prowadzenie i  realizację prac badawczych, służących rozwojowi gospodarki. Dlatego do wniosku należy dołączyć agendę planowanych prac badawczych. Ogólna pula środków, przeznaczona na dofinansowania wynosi aż 62,5 mln euro, czyli około  271 mln  złotych! 

Wnioski, wraz ze wszystkimi koniecznymi załącznikami, należy składać za pośrednictwem systemu elektronicznego MEWA 2.0 dostępnego poprzez Serwis RPO WM www.funduszedlamazowsza.eu.

//

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.