Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wywóz towarów do składu celnego położonego poza granicami Wspólnoty

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

W konsekwencji prawo do uznania czynności za eksport towarów, a co się z tym wiąże – do zastosowania obniżonej stawki VAT w wysokości 0%, podatnik nabywa dopiero w momencie dokonania faktycznej sprzedaży.

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty. Od tego momentu podatnikowi przysługuje prawo do opodatkowania dokonanej sprzedaży stawką VAT 0%.

Należy w tym momencie zwrócić uwagę na fakt, iż potwierdzenia wywozu towarów, dokonuje obecnie urząd celny wyjścia, którym nie zawsze będzie urząd graniczny. Przyjmuje się, iż urzędem celnym wyjścia jest urząd, w którym następuje objęcie towaru procedurą celną wywozu.

Podsumowując, samo wywiezienie towarów poza granice Wspólnoty nie wywołuje u podatnika żadnych konsekwencji podatkowych po stronie podatku należnego. Dopiero w momencie dokonania sprzedaży wywiezionych towarów można uznać, iż dokonano sprzedaży eksportowej, do której ma zastosowanie preferencyjna stawka VAT i rozliczyć ją w deklaracji za okres, w którym dokonano potwierdzenia wywozu towarów.

Podobne stanowisko, które – zdaniem redakcji – zachowało swą aktualność także na gruncie przepisów nowej ustawy o VAT – zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z dnia 16 czerwca 2003 r. na interpelację poselską. Oto fragment tej odpowiedzi:
„Eksportem towarów w rozumieniu przepisu art. 4 pkt 4 ustawy o VAT jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych wart. 2 ust. 113 ww. ustawy. Jedynie spełnienie łącznie tych dwóch warunków, tzn. zawarcie umowy sprzedaży towarów lub wykonania innej czynności określonej w art. 2 ust. 3 cyt. ustawy, której przedmiotem są wywożone towary, oraz posiadanie potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu tych towarów stanowi eksport towarów w rozumieniu cyt ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nie może zatem być uznana za eksport towarów sama czynność wywozu towarów potwierdzona przez graniczny urząd celny, bowiem nie wypełnia ona wszystkich koniecznych przesłanek, aby wywóz towaru mógł być uznany za eksport towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

W sytuacji natomiast, gdy podatnik dokonuje wywozu własnych towarów do magazynu znajdującego się poza granicami kraju i tam dokonuje ich sprzedaży, wypełniona zostaje hipoteza zawarta w art. 4 pkt 4 cyt. ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że dopiero ważna umowa sprzedaży zawarta z kontrahentem powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu eksportu towarów w dacie potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towarów(art. 6 ust. 6ww. ustawy), z uwzględnieniem przepisów art. 18 ust. 3-7 cyt. Ustawy. Prawo do uznania tej czynności za sprzedaż eksportową, a tym samym prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%, sprzedawca nabywa w momencie faktycznej sprzedaży towaru za granicą kraju. Rozliczenie zatem sprzedaży eksportowej następuje po dokonaniu faktyczne] sprzedaży jednak za miesiąc, w którym nastąpiło potwierdzenie wywozu poprzez skorygowanie deklaracji.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.