Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Założyłeś firmę? Dostaniesz 1350 zł emerytury „na rękę”

Wybory prezydenckie spowodowały, że wróciła dyskusja na temat wieku emerytalnego. O ile  w przypadku osób zatrudnionych na etacie ma to istotne znaczenie to przypadku osób prowadzących biznes niezależnie od momentu przejścia na emeryturę świadczenie otrzymywane z ZUS będzie niewystarczające. Górnik otrzymuje średnio 3900 zł emerytury a przedsiębiorca może liczyć na 1657 zł …brutto. Mimo iż płaci miesięcznie obecnie blisko 1100 zł składek na ZUS.

Przedsiębiorca myślący o godnym życiu na starość musi swój byt zabezpieczyć dużo wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ osoby prowadzące firmy zwykle płacą składki emerytalne w takiej wysokości, jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca 60% przeciętnego wynagrodzenia. W rezultacie przedsiębiorca, nawet jeśli bardzo dużo zarabia, otrzyma niską emeryturę. Dla części z nich kwota otrzymywanego świadczenia będzie wystarczała im na przysłowiowe waciki. Wystarczy tylko wspomnieć, że obecnie średnie świadczenie wypłacane przedsiębiorcy wynosi 1657 zł brutto, czyli ok. 1350 zł netto. Dla porównania górnikowi na emeryturze należy się świadczenie w wysokości blisko 3900 zł (ok. 3200 zł netto). 

opracowanie własne na podst. danych GUS za grudzień 2014

Własny biznes to wolność, możliwość samorealizacji i robienia tego co się lubi. Ale prowadzenie firmy ma też swoje gorsze strony, jak to, że o życie na emeryturze trzeba zadbać odpowiednio wcześniej. Miesięcznie młoda firma z tytyłu składek na ZUS płaci 446,88 zł a właściciel firmy działającej dłużej niż 2 lata wykonuje przelew kwotę 1095,37 zł. Mimo, iż jest to poważne obciążenie firmowego budżetu to jak widać nie gwarantuje ono wystarczającego świadczenia w przyszłości. Warto o tym pamiętać i nie czekać na pierwszy przelew z ZUS. 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
PH 26 maj 2015 (23:02)

Szanowni Państwo,
to nie jest prawda, że ZUS-y trzeba płacić, osobiście znam rozwiązanie jak zrobić żeby nie płacić i UWAGA CAŁKOWICIE LEGALNIE. Polecam się jeśli ktoś jest zainteresowany zajmuję się doradztem podatkowym: phermanski (małpa)o2.pl