Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zasady opodatkowania eksportu towarów

Stawki VAT w wysokości 0% w eksporcie towarów

Zasadniczo w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%, przy uwzględnieniu określonych poniżej warunków. Przesłanki konieczne do zastosowania obniżonej stawki VAT wpływają również na moment wykazania eksportu w deklaracji podatkowej. Nie należy go identyfikować z momentem powstania obowiązku podatkowego, który – w myśl art. 19 ust. 6 ustawy – powstaje z chwilą potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty przez urząd celny wyjścia.

Warunkiem dla zastosowania stawki 0% w przypadku eksportu bezpośredniego jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc, dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 41 ust. 6 ustawy). Jeżeli podatnik nie posiada tego potwierdzenia, może wykazać sprzedaż eksportową w rozliczeniu za miesiąc następny, pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru przed złożeniem deklaracji za ten drugi miesiąc. W razie gdyby podatnik nie otrzymał tego dokumentu również w tym drugim terminie, zastosowanie mają stawki krajowe.

W przypadku eksportu pośredniego (czyli gdy wywóz towarów dokonywany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu) również ma zastosowanie stawka 0%, jeżeli tylko podatnik dokonujący dostawy (polski sprzedawca) przed złożeniem deklaracji za miesiąc, w którym dokonał dostawy, posiadać będzie kopię dokumentu, w którym urząd celny potwierdził wywóz tych towarów. Z kopii tego dokumentu wynikać musi tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Jeżeli przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc, polski podatnik (dostawca) nie otrzyma kopii dokumentu potwierdzającego wywóz towarów przez nabywcę poza granice Wspólnoty – zastosuje krajową stawkę podatku. Otrzymanie kopii dokumentu potwierdzającego wywóz w terminie późniejszym uprawniać będzie podatnika do skorygowania rozliczenia za miesiąc, w którym wykazał sprzedaż według stawki krajowej.

W przypadku braku dokumentów potwierdzających eksport towarów przed dniem złożenia deklaracji za dany miesiąc rozliczeniowy i konieczności stosowania stawki właściwej dla sprzedaży krajowej, zdaniem redakcji podatek należny należy obliczać metodą „w stu”, a więc przyjmując, iż podatek jest już zawarty w żądanej cenie. Wynika to z treści przepisu art. 29 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż obrotem (a zarazem podstawą opodatkowania) jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku należnego. Warto jednak wskazać, iż w literaturze przedmiotu spotkać się można również ze stanowiskiem przeciwnym, tzn. że cała kwota należna powinna stanowić podstawę opodatkowania w podobnych sytuacjach.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.