Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zasady zwrotu podatku VAT

Krótszy termin

Podobnie jak poprzednio przepisy przewidują również skrócenie ustawowych terminów zwrotu podatku z 60 dni do 25, przy spełnieniu określonych warunków, oraz ze 180 do 60 dni. Gdybyśmy zatem chcieli uznać, że zamiarem ustawodawcy było, na podstawie art. 87 ust. 1, wprowadzenie zasady, że każda kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podlega zwrotowi na rachunek bankowy podatnika, jeśli wykaże on taką dyspozycję w złożonej deklaracji, to należy się zastanowić, w jakim celu wprowadzone zostały kolejne przepisy:

  • po pierwsze – ograniczające wysokość kwoty zwrotu w terminie 60 dni i uprawniające do zwrotu nadwyżki tej kwoty w terminie 180 dni z jednoczesną możliwością skrócenia tego terminu ponownie do 60 dni na umotywowany wniosek podatnika, a
  • po drugie – wprowadzające możliwość rozszerzenia kwoty zwrotu w przypadkach, gdy jest to uzasadnione sezonowym charakterem prowadzonej przez podatnika działalności.

Wydaje się, że interpretacja, zgodnie z którą każda kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podlega zwrotowi, jest dalece niebezpieczna przede wszystkim dla podatników, gdyż żaden z przepisów nie wskazuje na taką możliwość.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.