Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zasady zwrotu podatku VAT

Kiedy możliwy jest zwrot

Gdyby zamiarem ustawodawcy było takie działanie, wprowadzone ograniczenia nie miałyby żadnego racjonalnego zastosowania. Zdaniem autora należy przyjąć, tak jak poprzednio, że zwrot bezpośredni nadwyżki podatku jest możliwy wówczas, gdy:

  • dotyczy kwoty podatku naliczonego wynikającej z nabycia towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy podatnik prowadzi działalność wyłącznie podlegającą opodatkowaniu stawką 22 proc. czy też również niższymi stawkami VAT,
  • dotyczy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, a nadwyżka ta wynika z kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną stawkami niższymi niż 22 proc.; w takiej sytuacji wysokość kwoty, której zwrotu można żądać albo w terminie ustawowym, tj. 60 dni, albo w skróconym, tj. 25 dni, przy spełnieniu określonych przepisem art. 87 ust. 6 ustawy warunków, wyznacza kwota stanowiąca 22 proc. obrotu opodatkowanego stawką VAT niższą niż 22 proc.; dodatkowo również, jeśli podatnik prowadzący sprzedaż opodatkowaną preferencyjnymi stawkami zakupi środek trwały lub wartości niematerialne lub prawne podlegające amortyzacji, uprawniony jest do zwiększenia kwoty zwrotu o podatek naliczony wynikający z ich nabycia; tylko przez tych podatników, czego nie było w poprzednim stanie prawnym, możliwe jest również żądanie zwrotu na rachunek bankowy pozostałej kwoty nadwyżki (jeżeli ona wystąpi) podatku naliczonego nad należnym w terminie 180 dni lub w terminie krótszym – 60 dni.

Przepisy ustawy o VAT dopuszczają uwzględnienie w kwocie zwrotu w rozliczeniu za maj br. wykazanej do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych kwoty wykazanej w deklaracji za kwiecień br. Zgodnie z art. 162 ust. 2 ustawy do nadwyżki tej ma zastosowanie art. 87 ustawy, który określa powyższe warunki zwrotu.

Inaczej będzie przedstawiało się wyliczenie kwoty do zwrotu, gdy podatnik zakupi środek trwały, ale jego sprzedaż będzie podlegała wyłącznie opodatkowaniu stawką 22 proc.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.