Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zasady zwrotu podatku VAT

Zwrot podatku przy likwidacji i zaprzestaniu działalności

Istotną zmianą, zasługującą na uwagę przy omawianiu zwrotów bezpośrednich, jest również nadane nową ustawą uprawnienie do zwrotu podatku na rachunek bankowy podatnika w sytuacji rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej lub zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

W poprzednim stanie prawnym, w takich sytuacjach, podatnik był zobowiązany do sporządzenia spisu z natury na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania czynności podlegających opodatkowaniu oraz do wykazania kwoty podatku należnego wynikającego z tego spisu w deklaracji podatkowej. Przy rozliczeniu podatku podatnik miał prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego tylko do wysokości kwoty podatku należnego wynikającej z tego rozliczenia. Jeżeli zatem z ostatniej składanej przez podatnika deklaracji wynikała nadwyżka kwoty podatku naliczonego nad należnym, nie była ona możliwa do odzyskania przez podatnika.

Ustawa o VAT uprawnia podatnika do żądania zwrotu tej nadwyżki na jego rachunek bankowy. Uprawnienie to wynika z art. 14 ust. 9 ustawy, zgodnie z którym, jeżeli z rozliczenia podatku, dla którego powstał obowiązek podatkowy przy sporządzeniu spisu z natury (nie później niż 14 dni od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu), wynika nadwyżka kwoty podatku naliczonego nad należnym, podatnikowi przysługuje prawo zwrotu tej kwoty z urzędu skarbowego na rachunek bankowy wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia (deklaracji podatkowej).

Podstawa prawna: Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.