Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Złoty umocni się w stosunku do forinta aż o 6%?

2009-07-29 Bankier.pl

Analitycy Credit Suisse Group AG są zdania, że polski złoty może w ciągu najbliższych trzech miesięcy umocnić się nawet o 6,3% na parze z węgierskim forintem. Podstawą takich prognoz są obniżki stóp procentowych, dokonywanych przez bank centralny Węgier. Zmniejsza się tym samym atrakcyjność forinta jako aktywa inwestycyjnego.

Inwestorzy powinni grać na osłabienie się forinta w stosunku do złotego, kupując trzymiesięczne kontrakty forward. Według Credit Suisse złoty umocni się w tym czasie do poziomu 68 forintów. Pozycja długa na parze PLN/HUF oznacza grę na umocnienie się polskiej waluty. Dzisiaj po godzinie dwunastej za jednego złotego płacono 63,784 forinty.

Początek tygodnia przyniósł forintowi osłabienie się wobec euro, przerywając tym samym pięciodniową serię umocnień na tej parze walutowej. Było to reakcją na decyzję banku centralnego Węgier. Magyar Nemzeti Bank obniżył główną stopę procentową po raz pierwszy od sześciu miesięcy. Specjaliści od polityki pieniężnej zredukowali oprocentowanie dwutygodniowych depozytów o 1%, ustalając ja na poziomie 8,5%. Według ankiety Bloomberga obniżka ta powinna być dwukrotnie niższa.

Narodowy Bank Polski prawdopodobnie pozostawi jutro stopę referencyjną na dotychczasowym poziomie 3,5%, który i tak jest rekordowo niski. Jak do tej pory członkowie Rady Polityki Pieniężnej obserwują reakcję gospodarki na wcześniejsze zmiany stóp. „Spodziewamy się, że złoty będzie radził sobie lepiej niż forint i po serii umocnień osiągnie za trzy miesiące poziom 67-68 forintów”, uważa Baron Chan, analityk Credit Suisse.

Ponadto prognozy Credit Suisse zapowiadają dalsze obniżki stóp procentowych na Węgrzech, co zepchnie oprocentowanie dwutygodniowych depozytów do poziomu 7,5% na koniec obecnego roku. Tymczasem w stosunku do Polski nie przewiduje się zmian stóp.

„Zmiany stóp procentowych powinny ograniczyć popyt na forinta. Patrząc na historię gospodarczą, decyzje w sprawie polityki pieniężnej Polski i Węgier znacząco wpływały na kurs pary PLN/HUF. Obecnie oczekujemy, że cykliczność zmian stóp procentowych pomoże polskiemu złotemu”, uważa Chan.

Węgry pozostawiały stopy procentowe na niezmienionym poziomie od stycznia. W tym samym czasie forint rekordowo osłabił się w stosunku do euro. Kontrola deficytu budżetowego pozwoliła jednak na odbudowę zaufania inwestorów do węgierskiej waluty. Od marca forint zyskał 16% na parze z euro. Węgry były pierwszym członkiem Unii Europejskiej, który w zeszłym roku otrzymał wsparcie finansowe.

Źródło: Bloomberg.com

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.