Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych w 2006 roku

Niezbędne dokumenty

Podatnik, który składa wniosek o zawarcie porozumienia, jest obowiązany do przedstawienia szeregu dokumentów i wyliczeń. Będzie on zobowiązany do wskazania:

  • propozycji stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej, a w szczególności wskazania jednej z metod, o których mowa w przepisach o podatku dochodowym,
  • opisu sposobu stosowania proponowanej metody w odniesieniu do transakcji, która ma być przedmiotem porozumienia, a w szczególności do wskazania: zasad kalkulacji ceny transakcyjnej; prognoz finansowych, na których opiera się kalkulacja ceny transakcyjnej; analizy danych porównawczych, jakie wykorzystano do kalkulacji ceny transakcyjnej,
  • okoliczności mogących mieć wpływ na prawidłowe ustalenie ceny transakcyjnej, a w szczególności: rodzaju, przedmiotu i wartości transakcji, która ma być przedmiotem porozumienia krajowego; opisu przebiegu transakcji; danych dotyczących sytuacji gospodarczej w branży, w której prowadzi działalność wnioskodawca; struktury organizacyjnej i kapitałowej wnioskodawcy oraz podmiotów z nim powiązanych, które są stroną transakcji,
  • dokumentów mających istotny wpływ na wysokość ceny transakcyjnej, a w szczególności tekstów umów,
  • propozycji okresu obowiązywania porozumienia;
  • wykazu podmiotów powiązanych, z którymi ma być dokonywana transakcja, wraz z ich zgodą na przedłożenie właściwemu organowi podatkowemu dokumentów dotyczących transakcji i złożenia niezbędnych wyjaśnień.

Stanowisko Eksperta

Warto zwrócić uwagę, że złożenie wniosku w sprawie porozumienia cenowego jest odpłatne. W związku z wprowadzeniem do systemu prawa przepisów dotyczących uprzednich porozumień cenowych i obowiązywaniem w przepisach u.p.d.o.p. rozwiązań dotyczących szacowania dochodu w podmiotach powiązanych, do u.p.d.o.p. wprowadzono odpowiednie zmiany z tym związane. Jak wynika z dodanego art. 11 ust. 3a u.p.d.o.p., w sytuacji gdy zostanie wydana decyzja o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji stosuje się metodę w niej wskazaną.

Organy podatkowe lub skarbowe nie mogą więc w takim przypadku kwestionować zasadności czy metody ustalania cen pomiędzy podmiotami powiązanymi. Oznaczać to będzie znaczną poprawę sytuacji podatników, którzy będą mieli większą pewność prowadzenia działalności.

Podatnicy, w stosunku do których wydana zostanie decyzja o porozumieniu cenowym, będą jednak zobowiązani do załączenia do zeznania podatkowego sprawozdania z realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Sprawozdanie to będzie składane na określonym przez Ministra Finansów wzorze. Wzór sprawozdania ma m.in. uwzględniać dane identyfikujące podmioty powiązane, wielkość sprzedaży uzyskanej przy zastosowaniu uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej, ceny stosowane w transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz okres stosowania metody.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.