Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych w 2006 roku

Kalendarz podatnika i płatnika w podatku dochodowym od osób prawnych

Termin wykonania

Typ formularza

Podmiot – podatnik lub płatnik

Treść obowiązku – podstawa prawna

Deklaracje i zaliczki miesięczne

W terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni; zaliczka za ostatni miesiąc uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do dnia 20 ostatniego miesiąca roku podatkowego.

CIT-2
Załączniki:
CIT-O
CIT-ST
CIT-S

Podatnicy CIT wymienieni w art. 1 ustawy :
– osoby prawne oraz spółki kapitałowe w organizacji,
– jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek: cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych.

Deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) od początku roku podatkowego i wpłacenie zaliczki miesięcznej w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące – art. 25 ust. 1 ustawy

Możliwość wpłaty zaliczek i składania deklaracji począwszy od dnia 20 października każdego roku – przez podatników prowadzących obok działalności opodatkowanej działalność rolniczą.

CIT-2
Załączniki:
CIT-O
CIT-ST
CIT-S

Podatnicy CIT uzyskujący w roku podatkowym przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł, u których w roku poprzedzającym rok podatkowy udział przychodów z działalności rolniczej w ogólnej kwocie przychodów, ustalony zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy, wynosił co najmniej 50%.

Deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) od początku roku podatkowego i wpłacenie zaliczki miesięcznej w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące – art. 25 ust. 1,2,2a ustawy.

W terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni; deklaracje miesięczne do przedostatniego miesiąca roku podatkowego; zaliczka za ostatni miesiąc uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do dnia 20 ostatniego miesiąca roku podatkowego.

CIT-2A lub CIT-2B
Załącznik:
CIT-ST

Spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową (art. 1a ust. 7 ustawy).

Deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) od początku roku podatkowego i wpłacenie zaliczki miesięcznej w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące – art. 25 ust. 1 i 2 ustawy

Deklaracje i zaliczki w systemie uproszczonym

Do 20 dnia 7 miesiąca roku podatkowego złożenie deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego do dnia, w którym upłynął 6 miesiąc roku podatkowego, z tym że wpłaty miesięcznych zaliczek są uiszczane w terminach do dnia 20 miesiąca za miesiąc poprzedni, według następujących zasad:
1) za każdy z pierwszych pięciu miesięcy roku podatkowego w wysokości 1/6 podatku należnego od podstawy opodatkowania wykazanej w deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego za okres pierwszych sześciu miesięcy roku bezpośrednio poprzedzającego rok podatkowy,
2) za szósty miesiąc roku podatkowego w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych obliczonych zgodnie z pkt 1,
3) za każdy z kolejnych sześciu miesięcy roku podatkowego w wysokości 1/6 podatku należnego od podstawy opodatkowania wykazanej w deklaracji, obejmującej okres pierwszych sześciu miesięcy roku podatkowego.

CIT-2P
 
Załączniki:
CIT-ST
CIT-S

Podatnicy CIT, z wyłączeniem podatników:
1) którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym, lub
2) którzy w pierwszym półroczu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy odliczali stratę, lub
3) którzy za pierwsze półrocze roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy ponieśli stratę, lub
4) którzy dokonywali w trakcie roku poprzedzającym rok podatkowy odliczeń od dochodu lub dokonują takich odliczeń w trakcie roku podatkowego, lub
5) u których rok podatkowy poprzedzający rok podatkowy trwał dłużej niż 12 kolejnych miesięcy, lub
6) u których rok podatkowy trwa dłużej niż 12 kolejnych miesięcy.

Według zasad określonych w art. 25 ust. 6-9 ustawy.

Do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku na inne cele niż wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy – podatek od dochodu.

CIT-2 (zał. CIT-O) lub CIT-2P

Podatnicy uprawnieni do zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy, którzy uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele.

Podatnicy są obowiązani do wykazania w formularzach należnego podatku od przedmiotowego dochodu oraz jego zapłaty, a ponadto wykazania sumy dochodów, w tym także z lat poprzedzających rok podatkowy, przeznaczonych a niewydatkowanych do końca okresu, za który składana jest deklaracja – art. 25 ust. 4 ustawy.

Szczególna dokumentacja podatkowa

W terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.

W formie dowolnej

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej może dotyczyć:
1) podatników dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami – w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy:
– powiązania z podmiotami zagranicznymi, poprzez udział w zarządzaniu, kontroli lub kapitale,
– powiązania z podmiotami krajowymi korzystającymi z ulg w podatku dochodowym (lub ryczałtu) lub poprzez związek kapitałowy albo związek gospodarczy,
2) podatników dokonujących transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z tych transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania lub siedzibę albo zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową („raje podatkowe”).

Dokumentacja powinna obejmować:
1) określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko),
2) określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,
3) metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
4) określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach – w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot,
5) wskazanie innych czynników – w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji uwzględnione zostały te inne czynniki,
6) określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń – w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.
– art. 9a ustawy.

Zryczałtowany podatek dochodowy

Nie później niż w dniu dokonania wypłaty należności.

CIT-5

Podatnicy korzystający z przedmiotowego zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy, osiągający dochody z dywidend lub innych przychodów z udziału w zyskach osoby prawnej – składają oświadczenie płatnikom dokonującym wypłat przedmiotowych należności i wówczas są zwolnieni od podatku.

Oświadczenie o przeznaczeniu dochodu z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na cele ustawowo preferowane – art. 26 ust. 1a ustawy.

Do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku na inne cele niż wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy, w związku z wcześniejszym oświadczeniem, że podatnik przeznaczy dochody z dywidend na cele wymienione w tych przepisach.

CIT-11

Podatnik uprawniony do zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy, osiągający dochody z dywidend lub inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych.

Deklaracja i wpłata zryczałtowanego podatku – art. 26 ust. 4 i 5 ustawy.

W terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zryczałtowany podatek od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających w Polsce siedzibę.
Uwaga. W razie przeznaczenia dochodu na podwyższenie kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego, płatnicy pobierają podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podwyższeniu funduszu udziałowego; w tym przypadku podatnikom nie przysługuje uprawnienie do złożenia oświadczenia dającego prawo do odstąpienia przez płatnika od poboru podatku.

CIT-6
CIT-7

Płatnik – dokonujący wypłat dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 22 ustawy.

Przekazanie kwoty podatku i przesłanie deklaracji CIT-6 do urzędu skarbowego właściwego wg siedziby podatnika (lub właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych).
Przekazanie podatnikowi informacji CIT-7 o pobranym podatku dochodowym od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
art. 26 ust.1,3 ustawy.
Uwaga. Jeżeli umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu stanowi inaczej, stosuje się przepisy umowy. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu od podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą, wydanego przez właściwą administrację podatkową (certyfikat rezydencji).

W terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zryczałtowany podatek.

CIT-10
IFT-2

Płatnik – dokonujący wypłat należności osobom, które nie mają na terytorium RP siedziby lub zarządu z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy (np. z tytułu odsetek, należności licencyjnych, itp.).

Przekazanie kwoty podatku oraz przesłanie do urzędu skarbowego deklaracji CIT-10, a podatnikowi informacji IFT-2 o pobranym podatku – art. 26 ust. 1,3 ustawy.

Przed wyjściem statku z portu polskiego – jeżeli znany jest przychód z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,
W ciągu 60 dni od dnia wyjścia z portu – jeżeli wcześniej nie był znany ww. przychód.

CIT-9

Zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej.

Jeżeli przychody z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych – są uzyskiwane od zleceniodawców zagranicznych, zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej są obowiązane:
1) przed wyjściem statku z portu polskiego (znana jest wielkość przychodu):
– przesłanie urzędowi skarbowemu deklaracji CIT-9 o wysokości ww. przychodu i wpłacenie należnego podatku,
– przekazanie właściwej miejscowo Agencji Morskiej odpisu deklaracji oraz dowodu wpłaty podatku,
2) po wyjściu z portu (przed wyjściem z portu nie była znana wielkość przychodu):
– wpłacenie zaliczki na podatek od przewidywanego przychodu, a następnie
– w ciągu 60 dni przekazanie za pośrednictwem Agencji Morskiej ostatecznych danych o wysokości ww. przychodu oraz wpłacenie różnicy między kwotą należnego podatku a kwotą wpłaconej zaliczki.
– art. 26 ust. 1b ustawy.

Zeznania

Do końca 3 miesiąca następnego roku podatkowego – zeznanie składane wstępnie.

CIT-8
Załączniki:
CIT-8/O
CIT-ST
CIT-S

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem:
– zwolnionych podmiotowo od podatku na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy (gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, niezależnie od korzystania ze zwolnienia od podatku, są zobowiązane składać zeznania),
– Polskiego Związku Działkowców,
– kościelnych osób prawnych uzyskujących dochody z niegospodarczej działalności statutowej.

Wstępne zeznanie wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i wpłacenie podatku należnego albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku – art. 27 ust. 1 ustawy.

Do końca 3 miesiąca następnego roku podatkowego – zeznanie składane wstępnie.

CIT-8A lub CIT 8B
Załącznik:
CIT-ST

Spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową – art. 1a ust. 7 ustawy.

Wstępne zeznanie wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i wpłacenie podatku należnego albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku – art. 27 ust. 1 ustawy.

W terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później jednak niż przed upływem 9 miesięcy od zakończenia roku podatkowego – zeznanie o ostatecznej wysokości dochodu.

CIT-8
Załączniki:
CIT-8/O
CIT-ST
CIT-S
Dokumenty bilansowe

Podatnicy podatku dochodowego składający zeznania wstępne, z tym że obowiązek złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodu (straty) nie dotyczy podatników, u których nie wystąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym o wysokości osiągniętego dochodu (straty).

Zeznanie ostatecznej wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – art. 27 ust. 1 ustawy.
Podatnik, w tym niemający obowiązku złożenia zeznania ostatecznego, .jest obowiązany przekazać do urzędu skarbowego:
– zatwierdzone sprawozdanie finansowe (jeżeli podatnik jest obowiązany do sporządzenia tego sprawozdania),
– opinię i raport podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych (nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe są zwolnione z obowiązku badania),
– spółka kapitałowa jest zobowiązana do złożenia odpisu uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników) zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.
– art. 27 ust. 1b i 2 ustawy

W terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później jednak niż przed upływem dziewięciu miesięcy od zakończenia roku podatkowego – zeznanie o ostatecznej wysokości dochodu.

CIT-8A lub CIT 8B
Załączniki:
CIT-ST
Dokumenty bilansowe

Spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową – art. 1a ust. 7 ustawy, z tym że obowiązek złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodu (straty) nie dotyczy podatników, u których nie wystąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym o wysokości osiągniętego dochodu (straty).

Zeznanie ostatecznej wysokości dochodu(straty) osiągniętego w roku podatkowym – art. 27 ust. 1 ustawy.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Podstawa prawna:

  • Art. 7 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 143, poz. 1199),
  • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.