Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zmiany w zamówieniach publicznych

Od 25 maja w zamówieniach publicznych jest nieco sprawniej i łatwiej. Wartość rynku zamówień publicznych 2005 roku wyniosło około 74 mld. zł. Założeniem znowelizowanej ustawy jest przede wszystkim ułatwienie dostępu do unijnych funduszy strukturalnych, które mogą znacząco podnieść wartość rynku zamówień publicznych. Raport mówi o tym,  co zmieniło się w zamówieniach publicznych, jakie terminy w zamówieniach publicznych będą teraz obowiązywać i jakie ułatwienia są z tym związane.

Terminy w zamówieniach publicznych

Przeprowadzając nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych dokonano ważnych zmian tyczących się terminów. Należy podkreślić, że przede wszystkim uległy one skróceniu, dotyczy to zwłaszcza  postępowań o małej wartości zamówienia i zostały one powiązane z formą przekazywania ogłoszeń. Stworzone zostały nowe rozwiązania związane z możliwością przedłużania terminu składania ofert. Zmieniły się też terminy związania ofertą. W Prawie zamówień publicznych w zależności od wartości zamówienia oraz trybu, w jakim jest prowadzone postępowanie o udzielenie zamówienia, określone zostały minimalne terminy składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub składania ofert. Różne też zostały określone miejsca, w których zamawiający podaje te terminy.

Czy wiesz, że…

Terminy mogą zostać uzależnione od innych okoliczności, jak np. szybkości przy udzieleniu zamówienia lub też  wcześniejszego opublikowania ogłoszenia o planowanych zamówieniach.

Zmiany wprowadzone w wyniku nowelizacji Prawa zamówień publicznych dotyczą ponadto sposobu ustalania początkowej daty, od której biegnie termin zamówienia publicznego. Zasadniczo w postępowaniach o wartości zamówienia powyżej 60 tys. euro terminy na składanie wniosków lub ofert liczy się od dnia przekazania ogłoszenia do właściwego publikatora. W przypadku zamówień publicznych mówimy o Biuletynie Zamówień Publicznych lub Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Czy wiesz, że…

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w trybie przetargu ograniczonego,  oraz negocjacji związanej z ogłoszeniem dialogu konkurencyjnego o wartości zamówienia mniejszej niż progi unijne liczy się od dnia ogłoszenia, a nie od dnia przekazania ogłoszenia (art. 49 ust. 1, art. 56 ust. 2 i art. 60c ust. 2).

Na uwagę zasługuje fakt że zamawiający zawsze przy określaniu terminu powinien podać zarówno dzień, miesiąc, rok, jak i godzinę, do której w ostatnim dniu przyjmowane będą wnioski czy oferty. Przy dokonywaniu tej czynności powinien mieć na względzie czas przeznaczony na opublikowanie ogłoszenia oraz terminy dla wykonawców na przygotowanie odpowiednich dokumentów. Naruszeniem terminu będzie bowiem każde spóźnienie się ze złożeniem oferty, nawet kilkuminutowe i to może stanowić pewną trudność wynikającą z tej nowelizacji.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.