Zmniejszy się ilość skarg kasacyjnych do NSA
Prezes NSA wniósł do Prezydenta RP projekt zmian ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nowelizacja ma usprawnić system sądownictwa w zakresie rozpatrywania skarg, ale jednocześnie ograniczy prawo obywateli i firm do ich wnoszenia.
Już od kilkunastu miesięcy NSA przygotowuje projekt nowelizacji ustawy p.p.s.a., który w końcu ma rozwiązać problem długiego oczekiwania na finalny wyrok w sprawach sądowych. Obecnie, okres ten wynosi prawie dwa lat. Statystycznie najdłużej czeka się na rozstrzygnięcie sporów w Izbie Finansowej, dotyczących kwestii podatkowych. Dużym problemem jest liczba skarg kasacyjnych, których w ubiegłym roku przybyło o przeszło 20 proc.
Mniej czekania
Według dotychczasowych przepisów sprawa kończąca się uchyleniem wyroku sądu wojewódzkiego, trafiała ponownie do tego organu w celu jej ponownego rozpatrzenia, ale z uwzględnieniem zaleceń NSA. Autorzy projektu zdają sobie sprawę, że system ten jest wyjątkowo nieefektywny. Po nowelizacji ustawy, sądy będą więc zobowiązywać organy do wydawania decyzji i postanowień w określonym terminie. Jeśli organy nie dopełnią swoich obowiązków, strona będzie mogła wnieść skargę, w której zażąda wydania stosownego orzeczenia. NSA będzie częściej wydawać orzeczenia reformatoryjne, a wojewódzki – merytoryczne. Taki model sądownictwa jest obecnie promowany na terenie Europy.
Pieniacze bez prawa głosu
Usprawnienie obejmie też system rozpatrywania skarg kasacyjnych. Jeśli Wojewódzki Sąd Administracyjny uzna skargę na swój wyrok za zasadną, to sam będzie mógł go uchylić. Filtracja skarg ograniczy ich ilość wnoszoną przez tzw. pieniaczy bezzasadnych. WSA i NSA, będą więc odrzucały wszystkie odwołania składane w złej wierze oraz te, które nie mają szans na pozytywne rozpatrzenie. Na postanowienia dotyczące odrzucenia skargi, również będzie można złożyć zażalenie.
Justyna Niedbał
-
Nowoczesny budynek biurowy - na co zwrócić uwagę przy kupnie? (materiał partnera)
-
„Dopóki nie przyszła do nas pierwsza firma farmaceutyczna, nie chciałam prowadzić swojego startupu. Nawet nie miałam takich planów” – Kinga Matuła, założycielka QurieGen
-
„Mamy w portfelu blisko 20 perspektywicznych spółek, z którymi pozyskujemy kolejne rundy finansowania lub planujemy wyjścia z inwestycji” – Aleksander Kłósek, Managing Partner YouNick Mint
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Jak napisać biznesplan kawiarni? Kilka kluczowych kwestii przed założeniem biznesu
-
Jak napisać biznesplan restauracji? Przedstawiamy kilka kluczowych kwestii
-
Jak założyć przedszkole? Sprawdzamy czy prywatna placówka to dobry pomysł na biznes
-
Jak w kilku krokach przygotować biznesplan sklepu internetowego? Przedstawiamy najważniejsze elementy