Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Biznes łatwiej prowadzić w Panamie i na Samoa niż w Polsce

Tonga to malutkie wyspiarskie królestwo leżące na Pacyfiku, bliżej Nowej Zelandii niż Hawajów. Łączna powierzchnia tego eksportującego głównie orzechy kokosowe państwa to 748 km. Na całym archipelagu mieszka łącznie 120 tys. ludzi, czyli tyle, co w Wałbrzychu. Co łączy Polskę z Królestwem Tonga? Nic, oprócz tego, że wyprzedziło nas w najnowszym rankingu Banku Światowego Doing Busines 2012″.

Polska zajęła 62 pozycję na 183 możliwych. W tym roku odnotowaliśmy spadek o 3 miejsca. Raport ocenia łatwość prowadzenia biznesu w Polsce, system podatkowy, handel zagraniczny, dostęp do energii elektrycznej itd. Innymi słowy, w raporcie uszeregowano państwa pod względem „klimatu” do prowadzenia działalności gospodarczej. Wychodzi na to, że w Polsce są one wybitnie umiarkowane.

Pod względem płacenia podatków zajmujemy 128 pozycję. Ostatnio Ministerstwo Gospodarki „chwaliło” się, że odkąd uruchomiono CEIDG (portal Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) założenie firmy w Polsce to „pikuś”. Rzeczywiście, założenie biznesu nie stanowi obecnie problemu – można to zrobić praktycznie nie wychodząc z domu. Zdaniem ponad połowy ankietowanych przez nas użytkowników problemem jest pozyskanie kapitału na rozpoczęcie działalności, a także zdobycie potrzebnych zezwoleń w zależności od branży. To ciekawe, ponieważ pod względem łatwości uzyskania kredytu zajęliśmy wysokie, 8 miejsce.

Kliknij, aby powiększyć

Najgorsze oceny uzyskaliśmy w kategorii pozyskiwania zezwoleń na budowę – miejsce 160. Zdaniem autorów raportu, w dalszym ciągu dużym problemem w Polsce jest odzyskiwanie należności w przypadku niewypłacalności kontrahentów – miejsce 87, a także rejestrowanie nieruchomości – 89. Trudno jest także uzyskać pozwolenie na budowę – w tej kategorii zajęliśmy 160 miejsce. W porównaniu z poprzednią edycją rankingu awansowaliśmy o 4 pozycje.

Czołówka bez zmian

Czołówka najbardziej przyjaznych dla biznesu państw świata nie zmieniła się. Pierwszą dziesiątkę otwiera Singapur. Następnie Hongkong, Nowa Zelandia, USA, Dania, Norwegia, Wielka Brytania, Korea Południowa, Islandia i Portugalia. Polskę wyprzedziły w ogólnym rankingu m.in. Łotwa (21), Macedonia (22), Estonia (24), Litwa (27), Słowenia (37), Kazachstan (47), Słowacja (48), Węgry (51), Czarnogóra (56), Bułgaria (59). Oprócz Królestwa Tonga sklasyfikowanego na 58 pozycji lepsze warunki do prowadzenia biznesu oferują także: Gruzja (16), Mauritius (23), Rwanda (45), Oman (49), Samoa (50), Botswana (54) czy Panama (61). Całe szczęście, że udało nam się przeskoczyć pustynną Namibię(78). Włochy zajęły 87 pozycję, a bankrutująca Grecja – 100.

Oczywiście, klasyfikacja Banku Światowego to raczej ciekawostka. Zwykle eksperci zarzucają twórcom nieuwzględnianie sytuacji geopolitycznej w danym państwie. Sprowadza się to do tego, że lepszą pozycję w rankingu zajmie to państwo, w którym nie ma żadnych regulacji dotyczących otwarcia i prowadzenia firmy, a także nie istnieje coś takiego jak „prawo budowlane”. Np. pod względem otwarcia biznesu Niemcy sklasyfikowane są na 98 pozycji, a Rwanda na 8. Trudno to ocenić – być może tak właśnie powinno być. Niestety właśnie takie ujęcie powoduje, że egzotyczne państwa zajmują lepsze miejsca niż kraje członkowskie OECD.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
pół-Panamczyk/pół-Samoańczyk 21 paź 2011 (14:11)

Powinno być: w Panamie i na Samoa.