Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Warunki prowadzenia biznesu: Polska poza rankingiem

Tabele, słupki i wyliczenia to coś, co politycy lubią najbardziej. Polska może pochwalić się tylko niektórymi wskaźnikami. Jednak patrząc na rankingi oceniające klimat do prowadzenia biznesu, zawsze wypadamy bardzo słabo. W styczniowym rankingu Bloomberga – Top 20 Countries For Business, Polska nawet nie znalazła się w zestawieniu.

Bloomberg ocenił 50 państw biorąc pod uwagę koszty rozpoczęcia działalności, pracy oraz stawki podatków. Uwzględniono także poziom korupcji oraz ochronę praw własności. Na tej podstawie powstało zestawienie 20 najlepszych państw do prowadzenia biznesu.

Pierwsze miejsce zajął Hongkong, na drugim znalazła się Holandia, a trzecią pozycję zajęły Stany Zjednoczone. Co ciekawe, na 19 miejscu znalazły się Chiny. Ranking zamykają Włosi. Wśród dwudziestki najlepszych znalazło się 13 państw europejskich. Z tego 11 to członkowie Unii Europejskiej. Najdroższe koszty rozpoczęcia działalności są w Szwecji, a najniższe w Holandii.

To nie jedyny ranking

To nie jedyny ranking, gdzie Polska znajduje się poza najlepszą dwudziestką. W przygotowywanym przez Bank Światowy zestawieniu Doing Busines 2012, Polska zajęła 62 pozycję pod względem łatwości prowadzenia biznesu. Wyprzedziły nas m.in. takie kraje jak malutkie Królestwo Tonga na Pacyfiku, Panama oraz Samoa.

Interesującym zestawieniem jest także ranking globalnej konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego 2010-2011. Jak nazwa wskazuje, mierzy on ogólny poziom konkurencyjności państw świata. Zgodnie z nim Polska zajmuje 39 pozycję i wyprzedza m.in. Cypr, Portugalię, Włochy i Litwę. Innym raportem szeregującym państwa według ich rzekomej konkurencyjności jest Światowy Rocznik Konkurencyjności, według którego zajęliśmy 34 miejsce. Wyprzedzają nas m.in. Czechy, a tuż za Polską uplasował się Kazachstan.

W przypadku mierzenia poziomu korupcji niestety również wypadamy blado. Transparency International, która do oceny nasilenia tego zjawiska używa specjalnie opracowanego wskaźnika obserwowalności korupcji- WOK (ang. CPI – corruption perception index) w 2011 roku sklasyfikowała Polskę na 41 miejscu na 178. Co ciekawe, 41 pozycję zajęliśmy exe quo z Omanem i Kostaryką.

Jesteśmy bardzo przeciętnym krajem

Niestety w rankingu wolności gospodarczej przygotowywanym przez Heritage Foundation zajęliśmy 64 miejsce. Okazało się, że jesteśmy mniej wolni niż obywatele Rwandy, Jamajki i Meksyku.

Rankingi są niedoskonałe. Nawet najbardziej skomplikowane nie biorą pod uwagę wszystkich czynników. Jednak do oceny zawsze stosuje się podobne kryteria – stawki podatkowe, poziom korupcji czy koszty pracy. Politycy zapewniają nas o tym jak bardzo starają się poprawić te wskaźniki, ale patrząc na różne zestawienia można śmiało stwierdzić, że kiepsko im to wychodzi.

Łukasz Piechowiak

Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.