Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kredyt na innowacje technologiczne dla MŚP

„Kredyt na innowacje technologiczne” to konkurs w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, który umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom wdrożenie innowacyjnych rozwiązań będących wynikiem prac B+R. Mimo iż „kredyt na innowacje technologiczne” nie jest dotacją, którą uzyskuje się bezpośrednio, lecz poprzez częściowe umorzenie kredytu, konkurs cieszy się dużą popularnością wśród wnioskodawców. W 2016 r. w ramach konkursu wpłynęło 279 wniosków, z czego aż 196 uzyskało dofinansowanie w średniej wysokości 3 840 099 zł.

Jak pozyskać kredyt technologiczny na innowacje w MSP?

Forma wsparcia

W ramach konkursu przyznawane jest wsparcie zwrotne i bezzwrotne. Pierwsze z nich to tzw. „kredyt technologiczny”, w wysokości maksymalnie 50 mln euro, udzielany na warunkach rynkowych przez jeden z 17 banków współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Warunki kredytu negocjowane są wyłącznie pomiędzy bankiem kredytującym a kredytobiorcą. Z kolei wsparcie bezzwrotne, czyli dotacja, to tzw. „premia technologiczna” udzielana wyłącznie przez BGK, w postaci częściowego umorzenia „kredytu technologicznego”, w wysokości maksymalnie 6 mln zł. „Premia technologiczna” stanowi więc spłatę części „kredytu technologicznego”, udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji technologicznej. Podstawą do obliczenia kwoty wsparcia jest kwota kosztów kwalifikowanych, które będą sfinansowane „kredytem technologicznym”. Udział „premii technologicznej” w odniesieniu do wartości kosztów kwalifikowanych ustalany jest zgodnie z pułapami mapy pomocy regionalnej i wynosi od 35 proc. do 75 proc. Co istotne, jeśli firma spłaci kredyt przed wypłaceniem „premii technologicznej”, nie będzie mogła skorzystać z tej formy dofinansowania.

Warunki udziału w konkursie

Innowacje technologiczne muszą być rezultatem własnych prac badawczo-rozwojowych lub wynikiem prac B+R zakupionych przez firmę, a także wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Efektem ich wdrożenia powinno być wytworzenie towarów, procesów lub usług, które są innowacyjne lub znacząco ulepszone w skali kraju. Wdrażana technologia powinna mieć postać prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, wyników badań przemysłowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Firma może uzyskać „kredyt technologiczny” na zakup maszyny lub urządzenia służącego wdrożeniu nowej technologii. Taką technologię można kupić od innego przedsiębiorcy pod warunkiem, że jest on jej twórcą i właścicielem praw oraz spełnia wymogi ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej dotyczącej nowej technologii. W inwestycji realizowanej z „kredytem technologicznym”, środki własne przedsiębiorcy muszą stanowić od 25 proc. do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Wysokość wkładu własnego zależy od wysokości możliwego wsparcia, czyli od lokalizacji inwestycji (najwyższe wsparcie we wschodnich województwach) i wielkości przedsiębiorstwa (największe dofinansowanie dla mikro i małych firm).

Proces aplikowania o „premię technologiczną” w czterech krokach

1. Przedsiębiorca składa w banku komercyjnym wniosek o udzielenie „kredytu technologicznego”.
2. Po uzyskaniu promesy lub zawarciu warunkowej umowy kredytowej przedsiębiorca składa do BGK wniosek o dofinansowanie projektu (w trakcie ogłoszonego przez BGK konkursu).
3. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zgodnie z kryteriami konkursu „Kredyt na innowacje technologiczne”, BGK przyznaje promesę „premii technologicznej”, a następnie przedsiębiorca zawiera z bankiem komercyjnym umowę kredytową.
4. BGK podpisuje z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie projektu.

Konkurs o najwyższym wskaźniku sukcesu w 2016 r.

W 2016 r. konkurs „Kredyt na innowacje technologiczne” miał najwyższy wskaźnik sukcesu (70 proc.) wśród konkursów POIR – aż 7 na 10 firm z sektora MŚP uzyskało dofinansowanie. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w formie „premii technologicznej” na lata 2014-2020 wynosi aż 422.055.000 euro. Konkurs jest cykliczny. Wnioski o „kredyt technologiczny” można składać tylko w trakcie ogłoszonego naboru. W 2017 r. odbędzie się tylko jedna edycja konkursu – nabór wniosków rozpoczął się 20 lutego i potrwa do 6 kwietnia 2017 r.

Beata Maczyszyn,
Manager ds. Projektów Inwestycyjnych w Dziale Dotacji i Ulg B+R, Ayming Polska

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.