Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Europa podzielona pod względem finansowania start-upów

Europa podzieliła się mniej więcej na pół pod względem finansowania technologicznych start-upów w linii z północnego-zachodu w kierunku południowego zachodu. W Polsce największym finansowaniem może pochwalić się Docplanner Group.

Fot. CBInsights

W Polsce wciąż nie mamy jednorożca wśród start-upów (wycenianego na co najmniej miliard USD), jednak mamy wielu kandydatów do tego miana. Wśród nich znalazł się DocPlanner Group, który jak wskazał raport CBInsights pozyskał dotychczas (od 2014 roku) największe łączne finasowanie wynoszące 137 milionów USD. To właśnie w pomysł twórców serwisu „Znany Lekarz” najbardziej zaufali inwestorzy.

Jednak największe finansowanie pozyskują start-upy zlokalizowane północno-zachodniej części Starego Kontynentu. Jednak zdecydowanym liderem jest start-up OneWeb z Wielkiej Brytanii, który planuje wypuścić na orbitę okołoziemską ponad 600 satelitów, które mają pozwolić na uzyskanie niskokosztowego internetu. W ten pomysł zainwestowali inwestorzy 3 469 mln USD, co pozwoliło uplasować się twórcom na pierwszym miejscu. Drugi pod względem finansowania jest start-up Klarna ze Szwecji, który pozyskał blisko 922 mln USD, co jest dużo mniejszą kwotą niż w przypadku lidera tego zestawienia. Na najniższe wsparcie ze strony inwestorów mogą liczyć start-upy m.in. z Chorwacji, Serbii czy Słowacji. Łącznie od 2014 roku europejscy start-upowcy pozyskali 90 bilionów USD, zawierając tym samym ponad 18 tys. umów.

Z opublikowanego raportu można zaobserwować, że większość start-upów, które pozyskują duże finansowanie często przekształcają się w jednorożców. Zatem są wyceniane na poziomie wyższym niż mld zł. Ponadto zostało wskazane, że obecnie największe huby start-upów w Europie są w Berlinie, Sztokholmie i Londynie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.