Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

KPMG: fundusze VC zainwestowały blisko 50 mld USD w start-upy w I kw. br.

Fundusze venture capital zainwestowały 49,3 mld USD (ponad 70 proc. więcej niż kwartał wcześniej) w I kw. 2018 r., wynika z raportu KPMG International pt. „Venture Pulse Q1 2018. Global analysis of venture funding”. USA jest zdecydowanie najważniejszym rynkiem inwestycyjnym – ponad 61 proc. wszystkich pieniędzy zostało ulokowanych przez fundusze właśnie na tym rynku. Systematycznie zmniejsza się liczba transakcji, co dobrze ilustruje trend, że inwestorzy preferują większe inwestycje w bardziej rozwinięte start-upy.

Foto: YAY Foto

„Fundusze venture capital już się nauczyły funkcjonować w realiach cyfrowej gospodarki i w naturalny sposób ograniczają swoje ryzyko, inwestując w coraz bardziej rozwinięte start-upy. Takie podejście jest uzasadnione ekonomią biznesu venture capital – nakład czasu na selekcję projektów inwestycyjnych, wykonanie transakcji oraz wsparcie start-upu w rozwoju jest niezależny od wielkości zainwestowanych środków, a zależy bardziej od fazy rozwoju start-upu i jego specyfiki” – powiedział doradca zarządu KPMG w Polsce Jerzy Kalinowski, cytowany w komunikacie.

Jak wynika z badania KPMG, korporacje odgrywają coraz istotniejszą rolę w ekosystemie finansowania rozwoju start-upów – 21 proc. wszystkich transakcji na całym świecie zostało zrealizowanych bezpośrednio przez korporacje lub przez tzw. korporacyjne fundusze venture capital.
„Korporacje są świadome, że muszą pozyskiwać innowacje z zewnątrz i dlatego zakładają własne fundusze typu venture capital, które oprócz budowy wartości portfela inwestycyjnego mają przede wszystkim na celu inwestowanie w start-upy tworzące rozwiązania wspomagające rozwój korporacji. Także duże przedsiębiorstwa w Polsce zaczynają dostrzegać korzyści z posiadania własnego korporacyjnego funduszu venture capital i stąd też ich zainteresowanie tworzeniem takich wyspecjalizowanych wehikułów inwestycyjnych” – dodał Kalinowski.

Innowacyjne rozwiązania cyfrowe są podstawą modeli biznesowych i operacyjnych zdecydowanej większości start-upów, w które inwestują fundusze. Jak wynika z badania KPMG, 43 proc. wszystkich transakcji było związanych z inwestycją w przedsiębiorstwa rozwijające nowoczesne oprogramowanie specjalistyczne. Inwestorzy są obecnie najbardziej zainteresowani rozwiązaniami bazującymi na zaawansowanej analizie danych cyfrowych oraz sztucznej inteligencji. Największe nadzieje są związane z wykorzystaniem takich rozwiązań w ochronie zdrowia w zakresie zarówno wczesnej diagnostyki (np. dodatkowe konsultacje), jak również opieki zdrowotnej i prewencji.

„Adaptowanie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych w sektorze usług zdrowotnych jest niezwykle szybkie. Ich wykorzystanie przynosi istotne korzyści nie tylko pacjentom czy lekarzom, ale także regulatorom sektora, zdecydowanie ułatwiając nadzór nad ochroną zdrowia i jakością świadczonych usług” – powiedział doradca zarządu KPMG w Polsce.

W Europie w I kw. 2018 r. zainwestowano w start-upy 5,2 mld USD, czyli o 15 proc. mniej niż w IV kw. 2017 r. Europa jest dużo mniejszym rynkiem start-upowym – 10,5 proc. wszystkich środków pieniężnych na całym świecie zainwestowano na naszym kontynencie w ostatnim kwartale. Fundusze zaczęły też inwestować w zdecydowanie większe spółki – dwukrotnie spadła liczba transakcji w odniesieniu do poprzedniego kwartału. Analizy KPMG pokazują również, że inwestorzy europejscy interesują się przede wszystkim fintechami i rozwiązaniami bazującymi na sztucznej inteligencji. Wielka Brytania i Niemcy to tradycyjnie główne rynki inwestycyjne w Europie (blisko 50 proc. środków zainwestowanych w Europie). W ostatnim okresie bardzo dynamicznie wzrosły inwestycje w start-upy we Francji i Hiszpanii, podano również.

„Rynek venture capital w Polsce znajduje się niestety w dalszym ciągu w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Nic dziwnego zatem, że biorąc pod uwagę skalę inwestycji w start-upy w poszczególnych krajach europejskich, nadal nie jesteśmy na »radarze« dużych funduszy europejskich. Warto więc zastanowić się, jakie mechanizmy przyczyniły się do bardzo spektakularnego rozwoju hubów start-upowych w Berlinie (ponad 1,1 mld USD zainwestowanych w I kw. 2018) czy Paryżu (ponad 500 mln USD), tak żeby skutecznie rozwijać budowany obecnie w Polsce ekosystem start-upowy” – podsumował Kalinowski.

Raport pt. „Venture Pulse Q1 2018” należy do cyklu kwartalnych publikacji nt. sektora venture capital, opracowywanych przez KPMG International. Przedstawia sytuację sektora venture capital w ujęciu globalnym i regionalnym, a ponadto zawiera dane nt. głównych trendów. Badanie zostało przeprowadzone na spółkach prywatnych, finansowanych przez fundusze venture capital, w tym firmy venture capital, podmioty korporacyjne bądź inwestorów prywatnych typu tzw. super angel. Analiza obejmuje dane pochodzące z I kw. finansowego 2018 roku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.