Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Łódzkie: Prawie 8,5 mln zł dla bezrobotnych chcących założyć własny biznes

Prawie 8,5 mln zł wsparcia dla bezrobotnych osób z Łódzkiego, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej zostanie uruchomione dzięki podpisanej we wtorek umowie pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Polską Fundacją Przedsiębiorczości (PFP).

Źródło: YAY Foto

„Mamy 671 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) w ramach działania JEREMIE II dostępnych w pożyczkach, gwarancjach bankowych, mikropożyczkach dla przedsiębiorców. Podpisana we wtorek umowa dotyczy kolejnego już konkursu, rozstrzyganego po postępowaniu, które prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego – operator tej kwoty, z którym umowę ma woj. łódzkie” – podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na konferencji poświęconej podpisaniu umowy.

Jak dodał, 7 mln zł środków unijnych, przeznaczonych na preferencyjne pożyczki dla osób pozostających bez pracy, BGK powierzył Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która dodatkowo zasiliła fundusz pożyczkowy własnymi pieniędzmi, co pozwoli na wsparcie łódzkiego rynku pracy łączną kwotą blisko 8,5 mln zł.

„Liczymy na wsparcie prawie 140 osób bezrobotnych otwierających swoją działalność gospodarczą. Zachęcamy do przygotowywania wniosków i aplikowania o granty” – zaznaczył.

Według prezes zarządu PFP Barbary Bartkowiak, wybrana przez BGK na operatora programu Polska Fundacja Przedsiębiorczości może pochwalić się dużym doświadczeniem w finansowaniu startującego biznesu; w ostatniej perspektywie udzieliła wsparcia w wysokości 440 mln zł dla ponad 3,1 tys. przedsiębiorców.

„W ramach uruchomionego funduszu będziemy przyznawać pożyczki w wysokości do 70 tys. zł. Będą udzielane na 7 lat z możliwością karencji w spłacie kapitału do 12 miesięcy. Przedsiębiorca będzie płacił za pożyczkę 0,175 proc. rocznie. Jest to zatem bardzo tania pożyczka, tym bardziej, że nie pobieramy za nią żadnych prowizji” – zaznaczyła.

Z funduszu będą mogły skorzystać osoby bezrobotne powyżej 29. roku życia, chcące rozpocząć działalność gospodarczą. Wsparcie będzie można przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z uruchomieniem firmy i początkową fazą jej funkcjonowania, np. przystosowanie lokalu, zakup towaru czy niezbędnych urządzeń, usługi księgowe.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wynika, że w regionie łódzkim stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 7,4 proc, a w stolicy województwa – 7,2 proc. Bez pracy pozostaje 78 tys. mieszkańców Łódzkiego i 24 tys. łodzian.

autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska

edytor: Marek Michałowski

agm/ maro/

Źródło: PAP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.