Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polacy zebrali 13 milionów złotych w 20 dni. Oto rekordowe zbiórki w historii crowdfundingu

Ponad 13 milionów złotych na Kickstarterze zebrali Polacy na realizację gry planszowej. To największa zbiórka w historii polskiego crowdfundingu.

Foto: YAY Foto

Kilka dni temu zakończyła się na najpopularniejszej platformie crowfundingowej na świecie kampania wrocławskiej firmy Awaken Realms. Celem było zebranie środków na stworzenie gry planszowej o nazwie Nemesis. Autorzy panszówki w klimacie horroru ustawili cel kampanii na poziomie 50 tys. funtów. Ten poziom udało się osiągnąć w ciągu pierwszych 4 minut od startu kampanii. Później było już tylko lepiej. Po pierwszej dobie na koncie zbiórki widniała już kwota przekraczająca 1 mln funtów. Liczba internautów deklarujących wpłatę oraz zebrana kwota rosła przez kolejne 20 dni kampanii. Ostatecznie internetowa zbiórka na Kickstarterze zakończyła się kwotą 3 mln 80 tys. funtów. Projekt polskiej gry planszowej Nemesis wsparło łącznie 30 tys. internautów z całego świata.

Pomysłodawcy planszówki z kwotą ponad 13 milionów złotych trafili na pierwsze miejsce listy największych zbiórek w historii polskiego crowdfundingu. Co ciekawe w czerwcu ubiegłego roku kierowana przez Marcina Świerokta ekipa zebrała kwotę 1,7 mln funtów na realizację gry Lords of Hellas i to była dotychczas rekordowa polska zbiórka.

Pierwszym polskim projektem, który z powodzeniem zadebiutował na Kickstarterze była drukarka 3D firmy Zortrax. Kampania przeprowadzona w 2013 roku zakończyła się zebraniem kwoty 179 tys. dolarów. Jednym z polskich pomysłów, który przypadł do gustu użytkownikom Kickstartera był także projekt Swimmo. Zaprojektowany z myślą o ciągłej pracy pod wodą, inteligentny zegarek pozwalał na monitorowanie treningów i postępów na basenie. Finalnie zbiórka zakończyła się kwotą 184 tys. dolarów.

W lipcu ubiegłego roku zakończyła się z kolei kampania innej polskiej firmy. Twórcy maski Neuron, która ma poprawiać jakość snu zebrali w 30 dni łącznie 357 tys. dolarów. Kwotę 332 tys. dolarów udało się z kolei zgromadzić pomysłodawcom Wooleta – inteligetnego portfela. Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.