Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Prawie pół miliarda złotych na innowacyjne biznesy

Blisko pół miliarda złotych trafi do młodych, perspektywicznych spółek, które szukają finansowania na wdrożenie prac badawczo rozwojowych. Wszystko w ramach startującego niebawem programu Otwarte Innowacje FIZ.

Źródło: YAY Foto

Inicjatywa realizowana jest w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju, który na ten cel przeznaczył 421 mln zł – informuje „Rzeczpospolita”. Te środki trafią do wybranych funduszy Venture Capital, które następnie zajmą się ich rozdysponowywaniem między najciekawsze projekty. Pojedyncza firma będzie mogła uzyskać od 5 do nawet 40 mln zł na przedsięwzięcie mocno poparte wynikami prac naukowych. Program jest tak skonstruowany, że 60 proc. wartości projektu finansowana będzie ze środków PFR Ventures natomiast pozostała kwota to wkład własny przedsiębiorców.

W tej chwili program jest na etapie wyłaniania podmiotów, które będą przeprowadzały selekcję i wskażą spółki zasługujące na finansowy zastrzyk. Takich funduszy ma być maksymalnie 9 i według informacji „Rzeczpospolitej” pierwsze pieniądze trafią do innowacyjnych firm w pierwszym kwartale roku 2018. Proces inwestycyjny ma trwać do 10 lat. Największe szanse na pozyskanie finansowania mają projekty wdrażające technologie materiałowe i tzw. clean-tech, a także spółki chemiczne, biotechnologiczne. Na celowniku funduszy zarządzającymi środkami programu Otwarte Innowacje będą także przedsięwzięcia z obszaru elektromobilności. Przeczytaj także na MamBiznes,pl:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.