Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Są miliony do wzięcia dla twórców gier. Jakie pomysły otrzymały pieniądze?

Działasz w obszarze gier i szukasz finansowania do realizacji nowej produkcji? A może dopiero masz pomysł na grę, która podbije nie tylko polski rynek? Niedługo nabór w programie GameINN. W ramach inicjatywy do twórców gier trafi pula 100 mln zł. Jakie pomysły otrzymały wsparcie w poprzednich naborach?

Fot. NBP

To już czwarta edycja inicjatywy finansowanej z unijnego programu Inteligenty Rozwój w ramach priorytetu „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa”.  Projekt skierowany jest do branży gamingowej, której wartość w Polsce szacowana jest na ponad 2 mld zł. O ten kawałek szybko rosnącego tortu powalczyć mają beneficjenci programu GameINN. Do tej pory do twórców gier trafiło w ten sposób już blisko 300 mln zł.

Dla kogo GameINN i jaka kwota do wzięcia?

O finansowe wsparcie z programu GameINN mogą się ubiegać zarówno pojedyncze przedsiębiorstwa, jak i konsorcja przedsiębiorstw. Trzecią grupą podmiotów do, których skierowana jest inicjatywa są także konsorcja z udziałem jednostek naukowych.  Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych zgłaszanego projektu to 400 tys. zł. Maksymalny poziom środków, o które ubiega się dany podmiot nie może z kolei przekroczyć 20 mln zł. Zgłaszany projekt musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe. Natomiast wysokość kosztów kwalifikowanych prac przed wdrożeniowych nie może przekroczyć 20% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu.

Dofinansowanie

Poziom dofinansowania:

1) na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych:

– dla mikro- i małego przedsiębiorcy:

– 70% – 80% kosztów kwalifikowanych w zakresie badań przemysłowych oraz

– 45% – 60% kosztów kwalifikowanych w zakresie prac rozwojowych;

– dla średniego przedsiębiorcy:

– 60% – 75% kosztów kwalifikowanych w zakresie badań przemysłowych oraz

– 35% – 50% kosztów kwalifikowanych w zakresie prac rozwojowych.

– dla przedsiębiorcy innego niż MŚP:

– 50% – 65% kosztów kwalifikowanych w zakresie badań przemysłowych oraz

– 25% – 40% kosztów kwalifikowanych w zakresie prac rozwojowych.

– dla jednostki naukowej – do 100% kosztów kwalifikowanych (w przypadku, gdy projekt

jest realizowany w ramach działalności niegospodarczej jednostki).

2) na realizację prac przed wdrożeniowych:

de minimis – 90% kosztów kwalifikowanych tych prac;

– usługi doradcze dla MŚP – 50% kosztów kwalifikowanych tych prac

Jakie pomysły uzyskały wsparcie?

Konkurs realizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które podkreśla, że w  projekcie mogą wziąć udział nie tylko twórcy gier, ale szeroko rozumiana branża gamingowa. W poprzednich naborach dofinansowanie otrzymali mn.in twórcy wielokierunkowej bieżni mającej zastosowanie w grach wykorzystujących wirtualną rzeczywistość.  Wsparcie w GameINN uzyskali także pomysłodawcy gry pomagającej w terapii i rehabilitacji pacjentom po udarze. Również platforma z grami VR dla osób niewidomych oraz słabo widzących otrzymała środki w ramach poprzednich edycji.

W ramach czwartej edycji programu GameINN Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowało pulę 100 mln zł.  W trzech konkursach do NCBR wpłynęło łącznie 245 wniosków o dofinansowanie (72 w I konkursie, 90 w II konkursie i 83 w III konkursie). Czwarty nabór ruszy 16 grudnia. Przedstawiciele branży gamingowej mogą zgłaszać projekty do 16 marca 2020 roku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.