Black Pearls VC
Geneza i działalność: Black Pearls VC rozpoczął swą działalność w 2008 roku. Firma postawiła sobie na celu wspomaganie najbardziej obiecujących polskich przedsiębiorców z ambicjami rozwoju ich biznesów na rynku globalnym. Wartość aktywów pod zarządzaniem wynosi blisko 25 milionów złotych. Black Pearls VC wykorzystuje doświadczenia członków zespołu zarządzającego składającego się z przedsiębiorców, menedżerów, i inwestorów, aby pomagać spółkom portfelowym w komercjalizacji ich technologii i zdobywaniu nowych rynków. Istotny udział w potencjale firmy ma szeroka sieć kontaktów akademickich i biznesowych, zapewniających funduszowi dostęp do wysokiej jakości projektów innowacyjnych i naukowo-badawczych, a także umożliwiających wsparcie spółek portfelowych w pozyskiwaniu wsparcia ekspertów, czy kolejnych rund finansowania.
Na jakim etapie musi być projekt: fundusz inwestuje na etapie pre-seed oraz seed.
Kwota inwestycji: do 3 mln zł
Jakie branże: Fundusz Black Pearls VC wspomaga przede wszystkim spółki w sektorze Life Quality Technologies (Technologie Poprawiające Jakość Życia) pracujące nad poprawą jakości i zwiększeniu efektywności służby zdrowia, pracy przedsiębiorstw, jak i transportu & logistyki.
Przykłady inwestycji: do tej pory, w ramach 3 funduszy, Black Pearls VC wyinkubował i zainwestował w 34 spółki na bardzo wczesnym (pre-seed) i wczesnym (seed) etapie rozwoju.
1. Piktorex – spółka pracuje nad rozwiązaniem problemu nieprawidłowego dawkowania leków (tzw. problem compliance), który jest przyczyną wielu powikłań i powoduje wzrost kosztów leczenia pacjentów. Celem projektu Piktorex jest wprowadzenie do użytku lekolepek – informacji graficznych umieszczanych na lekach w celu uproszczenia i zwiększenia skuteczności komunikacji dotyczącej najważniejszych zasad ich stosowania.
2. Plurimum – spółka stworzyła poliwęglanową plombę zabezpieczającą, wyposażoną w kod kreskowy lub układ radiowej identyfikacji (RFiD). Produkt ten, współtworzony przez doktoranta Politechniki Warszawskiej, umożliwia automatyzację odczytu numeru ewidencyjnego zabezpieczonych przedmiotów. Dzięki zastosowanym technologiom plomba jest bardzo odporna na próby zniszczenia, co tworzy niezwykle silny potencjał wdrożeniowy produktu w przemyśle. Rozwiązaniem zainteresowane są sektory medyczny, transport i logistyka, energetyczny, przemysł paliwowy czy też zbrojeniowy. Innowacja komercjalizowana przez spółkę ma olbrzymi potencjał wdrożeniowy w Spółkach Skarbu Państwa.
3. Rehabilitatus – spółka tworzy rozwiązanie dotyczące poprawy jakości ludzkiego życia w obszarze mobilności i rehabilitacji osób po urazach kończyn górnych w oparciu o system informatyczny wspierający pourazową telerehabilitację. System pozwala na precyzyjne i spersonalizowane programowanie ćwiczeń przez specjalistę, co pozwoli na rejestrowanie, zdalne nadzorowanie oraz automatyczną kontrolę wykonywania ćwiczeń przez pacjenta ćwiczącego w domu. Docelowo system umożliwić ma ciągłą kontrolę nad procesem rehabilitacyjnym i interwencję, zwłaszcza przy ćwiczeniach w domu.
4. Parkanizer – rozwiązanie do inteligentnego zarządzania miejscami na parkingach w aglomeracjach miejskich oraz obiektach użyteczności publicznej. Zadaniem systemu jest ułatwienie w poszukiwaniu miejsc parkingowych, oszczędność czasu, ograniczenie kosztów infrastruktury, jak również zwiększenie przepustowości i rentowności parkingów. Uniwersalność Parkanizera pozwala na wykorzystanie rozwiązania w obszarach „smart cities” co wydatnie przyczyni się do usprawnień w ruchu miejskim oraz zmniejszeniu zanieczyszczeń środowiska w centrach miast.
5. Voicelab.AI – spółka tworzy system biometrii aktywnej na bazie głosu dla potrzeb weryfikacji oraz identyfikacji klientów w systemach call center oraz aplikacjach mobilnych i urządzeniach przenośnych.. Technologia adresowana jest m.in. do sektora bankowego i finansowego, ma także potencjał do wykorzystania w produktach B2C. Rozwiązanie również jest komercjalizowane w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości, gdzie rozwiązanie ma zadanie odczyt biometrii i weryfikację poprawności danych.
6. Rebel Module Eco – spółka realizuje projekt dotyczący rozwoju technologii wykorzystanej do wprowadzenia innowacyjnych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie modułowego budownictwa socjalnego. Podstawą projektu jest technologia produkcji budynków i opracowanie nowych materiałów, które pozwolą na uzyskanie obiektów cechujących się niskim kosztem utrzymania i wysoką energooszczędnością. Projekt jest odpowiedzią na rosnące na rynku europejskim zapotrzebowanie na szybkie w montażu, gotowe obiekty, cechujące się wysoką jakością, niskimi kosztami utrzymania, zawierające szereg udogodnień dla osób starszych czy niepełnosprawnych.
7. Quantum Lab – spółka stworzyła pionierskie w skali światowej narzędzie analizy behawioralnej klientów sieci sprzedaży lub odbiorców reklam w celu zbadania ich emocji związanych z przekazem marketingowym lub poziomem obsługi klienta. Projekt opiera się na stworzonych algorytmach z dziedziny widzenia komputerowego, sztucznej inteligencji oraz psychologii, które umożliwiają m.in. analizę obrazu twarzy pod względem występujących zmian mimicznych..
8. Inpharmica – spółka realizuje projekt, którego celem jest przygotowanie dokumentacji do rejestracji nowego złożonego leku przeciwbólowego na bazie substancji aktywnej Tramadol oraz Magnezu.
9. Brick Biometry – spółka stworzyła „BRicK – Biometric Registration Kit”, modułowe urządzenie komputerowe z zaawansowanymi systemami biometrycznymi do prowadzenia lokalnej rejestracji ludności i wydawania dokumentów tożsamości.
Kontakt dla pomysłodawców: [email protected]
Strona www: blackpearls.vc
-
Nowoczesny budynek biurowy - na co zwrócić uwagę przy kupnie? (materiał partnera)
-
„Dopóki nie przyszła do nas pierwsza firma farmaceutyczna, nie chciałam prowadzić swojego startupu. Nawet nie miałam takich planów” – Kinga Matuła, założycielka QurieGen
-
„Mamy w portfelu blisko 20 perspektywicznych spółek, z którymi pozyskujemy kolejne rundy finansowania lub planujemy wyjścia z inwestycji” – Aleksander Kłósek, Managing Partner YouNick Mint
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Jak napisać biznesplan kawiarni? Kilka kluczowych kwestii przed założeniem biznesu
-
Jak napisać biznesplan restauracji? Przedstawiamy kilka kluczowych kwestii
-
Jak założyć przedszkole? Sprawdzamy czy prywatna placówka to dobry pomysł na biznes
-
Jak w kilku krokach przygotować biznesplan sklepu internetowego? Przedstawiamy najważniejsze elementy